Poradnik budowlany
Masz pytania? Zadzwoń
798 019 019
Wyślij wiadomość

Odśnieżanie dachów w domach - 5 najczęstszych pytań właścicieli

 

Oto najczęstsze pytania, jakie zadają sobie właściciele domów:

Czy muszę odśnieżać dach swojego domu?

Obowiązkiem każdego właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego jest utrzymywanie go w dobrym stanie technicznym, jak również zapewnienie bezpieczeństwa osobom znajdującym się wewnątrz budynku oraz przechodniom. Właściciele domów jednorodzinnych muszą też usuwać sople i bryły lodowe z dachu, jeśli mogłyby one zagrażać przechodniom lub np. samochodom. Do ich obowiązku należy też odśnieżenie chodnika ciągnącego się wzdłuż posesji.

Jak często muszę odśnieżać dach?

Trzeba do tego tematu podejść z pewną dozą zdrowego rozsądku. Nie chodzi przecież o to, aby po każdych opadach śniegu wspinać się z łopatą na dach. Konstrukcja dachu zawsze zakłada obciążenia śniegiem opadowym i jest przewidziana tak, aby bezpiecznie je przenosić. Jeżeli jednak opady śniegu są szczególnie obfite, a częste zmiany temperatury powodują rozmarzanie i zamarzanie naprzemiennie zlegającej pokrywy śnieżnej, to powinniśmy przystąpić do odśnieżania. Ważne jest również usuwanie nawisów śnieżnych i sopli zwisających z rynien lub bocznych wiatrownic. Oprócz zagrożenia dla przechodniów,  ich nadmierna wielkość i ciężar może także doprowadzić do uszkodzeń niektórych elementów dachu np. do wyrwania lub odkształcenia rynien.

Ile waży śnieg?

Średnie orientacyjne wartości ciężaru objętościowego śniegu podane w normie PN-EN 1991-1-3:2005 można przyjąć na następującym  poziomie:
- dla świeżego śniegu - 1 kN/m3,
- dla osiadłego (kilka godzin lub dni po opadach) - 2 kN/m3,
- dla starego (kilka tygodni lub miesięcy po opadach) - 2,5-3,5 1 kN/m3,
- dla mokrego - 4 kN/m3.
Dane z normy niewiele mówią przeciętnemu zjadaczowi chleba, dlatego można to zobrazować następująco: świeży śnieg o grubości ok. 20cm stanowi obciążenie w granicach 50 kilogramów na metr kwadratowy powierzchni dachowej, a z kolei 1m3 śniegu mokrego lub oblodzonego może ważyć nawet 800 kg. Ten sam 1m3 puchu śnieżnego waży już tylko 200 kg.

 

Czy za nieusunięcie śniegu z dachu mogę zostać ukarany?

Za nieusunięcie zalegającego śniegu z dachu właścicielowi lub zarządcy budynku zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa grozi kara grzywny lub w skrajnych przypadkach nawet kara pozbawiania wolności do jednego roku. Straż Miejska może również wystawić mandaty za nieusunięcie groźnych dla przechodniów sopli lub nawisów śnieżnych w wysokości od 20-500zł.

Dla porównania mandat za nieodśnieżenie chodnika wynosi 100zł. Właściciele domów i budynków muszą również pamiętać, że mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności cywilnej w sądzie przez poszkodowanych, którzy zostali pokrzywdzeni na skutek spadającego z dachu śniegu lub sopli. Kary za nieodśnieżanie dachu może nałożyć: policja, straż miejska i inspektorat nadzoru budowlanego. W przypadku odmówienia np. przyjęcia mandatu od policji, policja kieruje sprawę do sądu grodzkiego a wtedy właściciel budynku może zostać ukarany grzywną w wysokości ok. 5000 zł.

Czy odśnieżanie dachu robić samodzielnie czy zlecić to specjalistycznej firmie?

Odśnieżanie dachu nie jest sprawą ani prostą ani bezpieczną. Ponadto przepisy prawa polskiego zastrzegają, że osoby pracujące na wysokości muszą bezwzględnie stosować środki ochrony osobistej zabezpieczające przed upadkiem czyli szelki, liny itd. Należy pamiętać, że praca wykonywana na wysokości co najmniej 1 metra już jest uznawana za pracę na wysokości. Biorąc to pod uwagę bezpieczniej jest zlecić odśnieżanie wyspecjalizowanej w tym zakresie firmie.

Odpowiedzi na powyższe pytania pokazują, że jeśli jesteśmy posiadaczami domu musimy w okresie zimowym z uwagą śledzić co dzieje się zarówno wokół naszego domu, jak i na dachu. Lepiej zawczasu zadbać o swoje i innych bezpieczeństwo niż narazić się na późniejsze konsekwencje.

Co oferujemy

Specjalizujemy się w projektowaniu i kompleksowej budowie domów. Swoją ofertę kierujemy do osób, które cenią jakość i rzetelność wykonawstwa, a także bezpieczeństwo zarówno w  trakcie budowy, jak i po zamieszkaniu w nowym domu.

Dowiedz się więcej

Etapy współpracy

Budowa domu jeszcze nigdy nie była tak prosta!

Krok 1

Wybierz gotowy projekt lub stwórz indywidualny

Krok 2

Ustalmy zakres i warunki współpracy

Krok 3

Zorganizujemy za Ciebie formalności - w tym pozwolenie na budowę

Krok 4

Przygotujemy dla Ciebie harmonogram prac

Krok 5

Czas na podpisanie umowy

Krok 6

Zorganizujemy plac budowy

Krok 7

Budujemy Twój dom kompleksowo

Krok 8

Podglądaj Swoją budowę 24/7

Krok 9

Odbieraj poszczególne etapy budowy

Krok 10

Przekazujemy gotowy budynek do użytkowania

Dowiedz się więcej

Dlaczego warto z nami budować?

Budując domy skupiamy się na bezpieczeństwie, spokoju i wygodzie naszych Klientów. Dzięki zaangażowaniu i doświadczeniu naszych pracowników nawet najbardziej wymagający Klienci mają pewność, że zaufali właściwym ludziom.

Dowiedz się więcej

Podgląd budowy online

Oferujemy unikalną na rynku usługę, umożliwiającą śledzenie postępu prac na budowie za pośrednictwem Internetu.

Dowiedz się więcej

Wycena budowy Twojego nowego domu

Zapytaj o niezobowiązującą wycenę Twojego domu! 

Zapytaj

You currently have JavaScript disabled. This site requires JavaScript to be enabled. Some functions of the site may not be usable or the site may not look correct until you enable JavaScript. You can enable JavaScript by following this tutorial. Once JavaScript is enabled, this message will be removed.