Poradnik
Masz pytania? Zadzwoń
798 019 019
Wyślij wiadomość
Poradnik

Poradnik

Fundamenty bezpośrednie - kilka faktów

Fundamenty bezpośrednie to takie, w których cała płaszczyzna posadowiona jest bezpośrednio na gruncie budowlanym nośnym. Często takie fundamenty opiera się na warstwie z chudego betonu, żwiru albo piasku, aby go wzmocnić. Do tego typu fundamentów zaliczamy ławę, stopę oraz płytę fundamentową.

Zobacz
Na trudnym terenie - fundamenty pośrednie

Posadowienie na fundamentach pośrednich ma miejsce wówczas, gdy obciążenie z konstrukcji nośnej budynku przekazywane jest na głębiej zalegające warstwy podłoża za pomocą dodatkowych elementów uformowanych lub wprowadzonych w podłoże. Elementami tymi mogą być pale, studnie, kesony oraz ściany szczelinowe. 

Zobacz
Prawidłowe izolacje fundamentów cz.1

W kontekście budownictwa ogólnego izolacje podzielić można na trzy podstawowe grupy: hydroizolacje, termoizolacje oraz izolacje akustyczne.

Zobacz
Ściany - murowanie pierwszej warstwy
Zobacz
Murowanie ścian z pustaków ceramicznych

Murowanie ścian zewnętrznych rozpoczyna się od narożników. Zależnie od rodzaju pustaków przeznaczonych na ściany jednowarstwowe, narożnik można wykonać tylko z podstawowych elementów pełnowymiarowych albo przy użyciu elementów uzupełniających: połówkowych i narożnikowych oraz ...

Zobacz
Murowanie ścian z pustaków ceramicznych

Murowanie ścian zewnętrznych rozpoczyna się od narożników. Zależnie od rodzaju pustaków przeznaczonych na ściany, narożniki można wykonać z podstawowych elementów pełnowymiarowych albo przy użyciu elementów uzupełniających: połówkowych czy typowo narożnikowych.  Trzeba przy tym pamiętać o naniesieniu zaprawy na boczną powierzchnię pustaka dostawianego w narożu do powierzchni czołowej pustaków, ustawionych prostopadle. Po ułożeniu pustaków sprawdza się poziom warstwy i lekko dobija pustaki gumowym młotkiem.

Zobacz
Murowanie ścian z betonu komórkowego

Rosnąca popularność betonu komórkowego ma swoje źródło w jego dobrych właściwościach termicznych. Beton komórkowy charakteryzuje się stosunkowo niskim współczynnikiem przenikania oraz dużą bezwładnością cieplną, co powala utrzymać komfortową temperaturę wewnątrz pomieszczenia. 

Zobacz
Jaki rodzaj stropu wybrać?

Strop jest bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym, oddzielającym od siebie poszczególne kondygnacje, bądź pełniącym funkcję dachu (stropodach). Wśród jego podstawowych funkcji wyróżnić można:

Zobacz
Konstrukcje dachów skośnych i ich rodzaje

Dach, jako tzw. piąta elewacja, jest elementem domu, który obok funkcji czysto praktycznej, zabezpieczającej dom przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi,  w bardzo istotny sposób wpływa na wygląd budynku. Do najczęściej spotykanych typów należą dach dwuspadowy, wielospadowy i coraz modniejszy ostatnio - dach płaski. Na początek skupimy się na omówieniu dachów skośnych.

Zobacz
Jak powinno być przygotowane drewno na więźbę dachową?

Drewno jest naturalnym materiałem konstrukcyjnym, który dzięki swoim właściwościom, powszechnej dostępności oraz łatwości obróbki bardzo dobrze sprawdza się jako konstrukcja dachowa. Cechami, które mają decydujące znaczenie przy kształtowaniu drewnianej konstrukcji nośnej są jego właściwości mechaniczne, które z uwagi na niejednorodność materiału są bardzo zróżnicowane.

Zobacz
Kominy i ich rodzaje.

Na co dzień kominy odpowiedzialne są za odprowadzanie spalin oraz dostarczanie świeżego powietrza, z jednoczesnym wyprowadzaniem poza budynek powietrza już zużytego.  W związku z pełnioną funkcją, narażone są na oddziaływanie wilgoci, kwasów oraz wysokiej temperatury, przez co ich konstrukcja wymaga szczególnej uwagi. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany komin bezawaryjnie spełnia swoje zadania przez długie lata.

Zobacz
Jaki materiał wybrać na dach domu?

Aby dokonać wyboru materiału na dach, należy wziąć pod uwagę cztery podstawowe kwestie:

Zobacz
Dachówki ceramiczne w pigułce

Dachówki ceramiczne produkowane są z homogenicznej masy czyli z gliny, mączki ceglanej, kwarcu oraz innych chemicznych dodatków nadającym ceramice zróżnicowane kolory. 

Zobacz
Pokrycia dachów - blachodachówka czy blacha trapezowa?

Rozważając jakie pokrycie dachu wybrać, wielu inwestorów bierze pod uwagę również blachodachówkę czy blachę trapezową. Pozostaje pytanie: które rozwiązanie będzie leszpe? Aby wybór ułatwić porównamy te dwa rodzaje pokrycia.

Zobacz
ABC dachów odwróconych cz.1
Zobacz
ABC dachów odwróconych cz. 2
Zobacz

Społeczna odpowiedzialność

Jako nowoczesna firma czujemy się współodpowiedzialni za nasze otoczenie. 

Dowiedz się więcej

Nagrody i certyfikaty

Firmy RISER.domy Sp. z o. o. i RISER Sp. z o. o. zostały docenione przez rynek licznymi nagrodami i certyfikatami.

Dowiedz się więcej

Witamy Państwa w RISER.domy!

Firma budowlana RISER.domy Sp. z o. o. powstała w oparciu o doświadczenie i sprawdzony schemat zarządzania spółki matki - RISER Sp. z o. o., która istnieje na rynku od 2005 r. Specjalizuje się w budowie domów jednorodzinnych dla Klientów indywidualnych z terenu Śląska i częściowo Małopolski.

Misja

Jesteśmy pewni, że budowa domu może być wspaniałą przygodą. Dbamy o to, aby nasi Klienci czuli się komfortowo i bezpiecznie zarówno w trakcie budowy jak i po jej zakończeniu. Budujemy oraz projektujemy domy profesjonalnie i kompleksowo.

250+
WYBUDOWANYCH DOMÓW W TECHNOLOGII
MUROWANEJ I SZKIELETOWEJ
9
LAT NA RYNKU BUDOWLANYM WOJEWÓDZTWA
ŚLĄSKIEGO I MAŁOPOLSKIEGO
2
TECHNOLOGIE: SZKIELETOWA I MUROWANA
Dom kojarzy nam się z poczuciem bezpieczeństwa - wiemy, że jest to jego nieodzowny element, dlatego stawiamy na certyfikowane, najwyższej jakości materiały, które są gwarancją dla naszych Klientów trwałości ich domu.
Wiemy, że dobre partnerskie relacje to istotny elementwspółpracy. Czekają na Państwa nasi Doradcy, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania, przedstawią dostępne technologie oraz podpowiedzą jakie rozwiązania będą dla Państwa najlepsze.
Zapewniamy wsparcie na każdym etapie budowy. Nasi Kierownicy Budów sa dla Państwa dostepni podczas całej naszej budowlanej podróży - nadzorują, dbają o każdy detal, rzetelnie informują o przebiegu prac na Państwa budowie.

You currently have JavaScript disabled. This site requires JavaScript to be enabled. Some functions of the site may not be usable or the site may not look correct until you enable JavaScript. You can enable JavaScript by following this tutorial. Once JavaScript is enabled, this message will be removed.