Poradnik budowlany
Masz pytania? Zadzwoń
798 019 019
Wyślij wiadomość

Rekuperacja z gruntowym wymiennikiem ciepła

Rekuperator czyli centrala wentylacyjna zapewni nam skuteczną cyrkulację i wymianę powietrza w całym naszym budynku oraz daje możliwość odzyskania ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku lub lokalu. Sprawność rekuperatora określa się w ilości odzyskiwanego ciepła. Możliwe ograniczenie strat ciepła dla wentylacji budynku przy zastosowaniu tego urządzenia wynosi ok. 80%.

Dodatkową możliwością systemu wentylacji mechanicznej oraz dalsze ograniczenie strat ciepła i uzyskanie zysków klimatyzacyjnych jest możliwe przy połączeniu rekuperatora z gruntowym wymiennikiem ciepła.

Gruntowy Wymiennik Ciepła (GWC) zapewnia dopływ świeżego powietrza do budynku w ciągu całego roku. Wykorzystuje energię geotermalną (na głębokości około 2m panuje niemal stała temperatura) i jest coraz częściej stosowany w energooszczędnych układach wentylacyjnych, gwarantujących wysoki odzysk ciepła. Jest to alternatywa dla niekoniecznie zdrowej dla człowieka i energochłonnej klimatyzacji.

Zasada działania rekuperacji z GWC
Powietrze niezbędne do wentylacji pomieszczeń pobierane jest przez czerpnię gruntową z filtrem i transportowane do wymiennika gruntowego przez rury systemowe. Tu zależnie od posiadanej temperatury powietrze ulega ogrzaniu lub ochłodzeniu. Krążące w rurach powietrze, bądź glikol transportuje energię do rekuperatora, gdzie oddaje ją do powietrza nawiewanego do budynku.

Latem gorące powietrze jest ochładzane i osuszane dając przyjemne uczucie chłodu. Zimą natomiast jest wstępnie ogrzewane.

Zalety gruntowego wymiennika ciepła
W dobrze zaizolowanym domu ogrzanie czy schłodzenie pomieszczeń i utrzymanie komfortowej temperatury będzie łatwiejsze i z pewnością efekt będzie odczuwalny, gdy wykorzystamy rekuperacje z GWC.

Głównymi zaletami Gruntownego Wymiennika Ciepła są:
- poprawa jakości powietrza w budynku (redukcja poziomu alergenów),
- regulacja wilgotności,
- dogrzewanie powietrza zimą, a schładzanie latem,
- ochrona urządzeń wewnętrznych przed zamrożeniem.

Rodzaje gruntowych wymienników ciepła:

  • Glikolowe: chłód lub ciepło z gruntu przenoszone jest systemem rur wypełnionych glikolem
  • Powietrzne:
    - płytowy (na podłożu żwirowym lub dolomitowym)

           - rurowy (zmontowany na bazie rur systemowych)

Co oferujemy

Specjalizujemy się w projektowaniu i kompleksowej budowie domów. Swoją ofertę kierujemy do osób, które cenią jakość i rzetelność wykonawstwa, a także bezpieczeństwo zarówno w  trakcie budowy, jak i po zamieszkaniu w nowym domu.

Dowiedz się więcej

Etapy współpracy

Budowa domu jeszcze nigdy nie była tak prosta!

Krok 1

Wybierz gotowy projekt lub stwórz indywidualny

Krok 2

Ustalmy zakres i warunki współpracy

Krok 3

Zorganizujemy za Ciebie formalności - w tym pozwolenie na budowę

Krok 4

Przygotujemy dla Ciebie harmonogram prac

Krok 5

Czas na podpisanie umowy

Krok 6

Zorganizujemy plac budowy

Krok 7

Budujemy Twój dom kompleksowo

Krok 8

Podglądaj Swoją budowę 24/7

Krok 9

Odbieraj poszczególne etapy budowy

Krok 10

Przekazujemy gotowy budynek do użytkowania

Dowiedz się więcej

Dlaczego warto z nami budować?

Budując domy skupiamy się na bezpieczeństwie, spokoju i wygodzie naszych Klientów. Dzięki zaangażowaniu i doświadczeniu naszych pracowników nawet najbardziej wymagający Klienci mają pewność, że zaufali właściwym ludziom.

Dowiedz się więcej

Podgląd budowy online

Oferujemy unikalną na rynku usługę, umożliwiającą śledzenie postępu prac na budowie za pośrednictwem Internetu.

Dowiedz się więcej

Wycena budowy Twojego nowego domu

Zapytaj o niezobowiązującą wycenę Twojego domu! 

Zapytaj

You currently have JavaScript disabled. This site requires JavaScript to be enabled. Some functions of the site may not be usable or the site may not look correct until you enable JavaScript. You can enable JavaScript by following this tutorial. Once JavaScript is enabled, this message will be removed.