Poradnik budowlany
Masz pytania? Zadzwoń
798 019 019
Wyślij wiadomość

ABC dachów odwróconych cz. 2

 

Pokrycia dachów odwróconych

Dachy odwrócone najczęściej projektuje się na podłożu betonowym z uwagi na jego dużą wytrzymałość. Aby zapobiec zaleganiu wody każdy dach odwrócony powinien być wyposażony w specjalne wpusty odwadniające, rezerwowe orynnowanie lub rury przelewowe,  które w sytuacjach awaryjnych odbiorą nadmiar wody. Spadki powinny być wyprofilowane w kierunku wpustów, tak aby  zapewniały całkowite odprowadzenie wody. Dlatego zaleca się, aby minimalny spadek wynosił 2%.

Pokrycia dachów płaskich mogą być mocowane do konstrukcji budynku na trzy sposoby: poprzez klejenie (tutaj najważniejsze jest, aby podłoże zapewniało odpowiednią przyczepność), kotwienie lub balastowanie czyli odpowiednie dociążenie.
 
Dachy balastowe
 
Jako balastowe można traktować wszelkie dachy pokryte żwirem, roślinnością (dachy zielone) bądź mieszane – wykonane za pomocą łączenia materiałów takich jak żwir, trawa, deski, czy płytki betonowe (często przy tarasach).     


Specyfika dachów odwróconych wymaga od projektantów i wykonawców wysokich kwalifikacji, co sprawia, że koszty związane w ich pracą bywają duże. Na takim zadaszeniu możliwe jest na przykład przykrycie izolacji wodoszczelnej warstwą ziemi, dzięki czemu da się stworzyć atrakcyjny i pełen uroku teren zielony.

Dachy zielone

Ten typ dachu płaskiego cieszy się coraz większym zainteresowaniem, co wiąże się z jego licznymi walorami, nie tylko estetycznymi, ale również funkcjonalnymi. Trzeba jednak mieć świadomość, iż są to dachy bardzo ciężkie, dlatego nie mogą być zastosowane w każdym budynku. Należy również zwrócić szczególną uwagę na jakość i staranność wykonania izolacji wodoszczelnej, gdyż ewentualne naprawy będą kosztowne. Wymagają bowiem zdjęcia wszystkich warstw systemu, aby dostać się do izolacji.

Wykonując dach zielony na warstwie drobnego żwirku układa się odporną na pracę korzeni geowłókninę, a na niej warstwę ziemi. Odpowiednio dobrane pokrycie dachowe oraz roślinność wpływają na regulację wewnętrznej temperatury budynku, chronią warstwę hydroizolacji i wydłużają żywotność dachu.  Rośliny pochłaniają i filtrują około 60% deszczówki, która jest naturalnie wprowadzana w obieg, pochłaniają także pył i kurz, a nawet hałas. Co więcej, dachy zielone poprzez utrzymanie wysokiego stopnia wilgoci w warstwie roślinności, mogą stanowić skuteczną barierę przeciwpożarową! 

Zazielenienie dachu może być stopniowo rozwijane i uzupełniane o kolejne rośliny ogrodowe. Taki sposób zazielenienia nazywamy intensywnym. Istnieje również możliwość tzw. zazielenienia ekstensywnego, czyli wykonanego za pomocą gotowych mat z ukorzenioną roślinnością.

Zasadniczą przyczyną wysokich kosztów dachu odwróconego są dobrej jakości materiały, takie jak: geowłókniny filtracyjne, maty drenażowe czy membrany, zaś koszt wykonania dachu pokrytego roślinnością jest ściśle związany z jego powierzchnią, rodzajem oraz ilością nasadzeń.  Ponadto sadzenie krzewów i niskich drzewek wymaga zastosowania znacznie grubszej warstwy substratu i większego zaangażowania w pielęgnację (nawożenie, zraszanie itd.). Obniżyć te koszty pomoże np. miejscowe nasadzenie traw, ziół czy bylin i uzupełniająco - wysypanie żwiru.

Dachy pokryte żwirem, a także nieużytkowe i przeznaczone pod tarasy omówimy w kolejnej, trzeciej części newslettera.

Co oferujemy

Specjalizujemy się w projektowaniu i kompleksowej budowie domów. Swoją ofertę kierujemy do osób, które cenią jakość i rzetelność wykonawstwa, a także bezpieczeństwo zarówno w  trakcie budowy, jak i po zamieszkaniu w nowym domu.

Dowiedz się więcej

Etapy współpracy

Budowa domu jeszcze nigdy nie była tak prosta!

Krok 1

Wybierz gotowy projekt lub stwórz indywidualny

Krok 2

Ustalmy zakres i warunki współpracy

Krok 3

Zorganizujemy za Ciebie formalności - w tym pozwolenie na budowę

Krok 4

Przygotujemy dla Ciebie harmonogram prac

Krok 5

Czas na podpisanie umowy

Krok 6

Zorganizujemy plac budowy

Krok 7

Budujemy Twój dom kompleksowo

Krok 8

Podglądaj Swoją budowę 24/7

Krok 9

Odbieraj poszczególne etapy budowy

Krok 10

Przekazujemy gotowy budynek do użytkowania

Dowiedz się więcej

Dlaczego warto z nami budować?

Budując domy skupiamy się na bezpieczeństwie, spokoju i wygodzie naszych Klientów. Dzięki zaangażowaniu i doświadczeniu naszych pracowników nawet najbardziej wymagający Klienci mają pewność, że zaufali właściwym ludziom.

Dowiedz się więcej

Podgląd budowy online

Oferujemy unikalną na rynku usługę, umożliwiającą śledzenie postępu prac na budowie za pośrednictwem Internetu.

Dowiedz się więcej

Wycena budowy Twojego nowego domu

Zapytaj o niezobowiązującą wycenę Twojego domu! 

Zapytaj

You currently have JavaScript disabled. This site requires JavaScript to be enabled. Some functions of the site may not be usable or the site may not look correct until you enable JavaScript. You can enable JavaScript by following this tutorial. Once JavaScript is enabled, this message will be removed.