Dlaczego warto z nami współpracować?
Zapytaj o cenę domu
798 019 019
Wyślij wiadomość

Poradnik

Jak przygotować działkę do budowy?

Niewielu Inwestorów zdaje sobie sprawę, jak znacząco walory ich działki wpływają na prowadzenie budowy i jej koszty. Oto 7 ważnych aspektów,  które warto mieć na uwadze  przygotowując teren do budowy domu.

Zobacz
Jak powinno być przygotowane drewno na więźbę dachową?

Drewno jest naturalnym materiałem konstrukcyjnym, który dzięki swoim właściwościom, powszechnej dostępności oraz łatwości obróbki bardzo dobrze sprawdza się jako konstrukcja dachowa. Cechami, które mają decydujące znaczenie przy kształtowaniu drewnianej konstrukcji nośnej są jego właściwości mechaniczne, które z uwagi na niejednorodność materiału są bardzo zróżnicowane.

Zobacz
Konstrukcje dachów skośnych i ich rodzaje

Dach, jako tzw. piąta elewacja, jest elementem domu, który obok funkcji czysto praktycznej, zabezpieczającej dom przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi,  w bardzo istotny sposób wpływa na wygląd budynku. Do najczęściej spotykanych typów należą dach dwuspadowy, wielospadowy i coraz modniejszy ostatnio - dach płaski. Na początek skupimy się na omówieniu dachów skośnych.

Zobacz
Jak wygląda pianowanie poddasza? - zobacz film.

Jednym z najnowocześniejszych trendów przy izolacji poddaszy domów jednorodzinnych jest wykorzystanie pianki poliuretanowej, która układana jest w sposób natryskowy w przestrzeni międzykrokwiowej.

Zobacz
Metody izolowania poddaszy

Obok właściwego zabezpieczenia fundamentów oraz ścian zewnętrznych zadbać należy również o odpowiednią izolację dachu, gdyż to właśnie tą drogą tracimy z budynku najwięcej ciepła. Dach jest ponadto elementem najbardziej narażonym na negatywne oddziaływanie czynników atmosferycznych.

Zobacz
Projektowanie domu a koszty budowy

Na koszty wykonawcze projektu, oprócz metrażu, wpływ mają również takie czynniki jak rozczłonkowanie bryły budynku, złożoność konstrukcji dachu i rodzaj pokrycia, stopień skomplikowania konstrukcji, czy zastosowane materiały wykończeniowe. Wszystkie te czynniki powodują, że dom o niewielkiej powierzchni może okazać się droższy w realizacji od dużego domu.

Zobacz
Projekt domu - jak połączyć funkcję i formę?

Budynek na ogół oceniamy przez pryzmat wyglądu zewnętrznego, na podstawie subiektywnego odbioru proporcji bryły, okien, dachu, czy kolorystyki elewacji. Jednak często spychanym na drugi plan, jednak niezwykle ważnym, jeśli nie najważniejszym elementem, jest układ funkcjonalny budynku.

Zobacz
Izolacje ścian zewnętrznych a komfort mieszkańców

Zewnętrzne ściany nośne, oprócz swojej funkcji konstrukcyjnej, pełnią rolę pionowej przegrody, izolującej wnętrze budynku od środowiska zewnętrznego. Chronią one przede wszystkim przed utratą ciepła w zimę oraz nadmiernym nagrzewaniem w porze letniej (izolacja termiczna), ale także przed przenikaniem uciążliwych dźwięków pochodzących zarówno z otoczenia, jak i z wnętrza budynku  (izolacja akustyczna). Dlatego tak ważny jest właściwy dobór materialów izolacyjnych.

Zobacz
Prawidłowe izolacje fundamentów cz.1

W kontekście budownictwa ogólnego izolacje podzielić można na trzy podstawowe grupy: hydroizolacje, termoizolacje oraz izolacje akustyczne.

Zobacz
Formalności konieczne do rozpoczęcia użytkowania budynku

Przed zamieszkaniem w świeżo wybudowanym domu należy dopełnić stosownych formalności. Przede wszystkim o zakończeniu budowy należy zawiadomić Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.  Brak sprzeciwu w ciągu 14 dni od momentu zawiadomienia upoważnia do zamieszkania w nowopowstałym obiekcie. W niektórych przypadkach wymaga się również decyzji o pozwoleniu na użytkowanie:  gdy ma ono nastąpić przed zakończeniem budowy bądź kiedy stwierdzone zostały istotne nieprawidłowości w jej trakcie.

Zobacz
Formalności w trakcie budowy

Mając pozwolenie na budowę lub brak sprzeciwu odnośnie jej zgłoszenia można rozpocząć organizację budowy. Zanim zaczną się prace przygotowawcze, takie jak tyczenie geodezyjne, niwelacja terenu czy zagospodarowanie placu budowy, należy złożyć w odpowiednim organie (najczęściej w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego) pismo dotyczące zgłoszenia rozpoczęcia budowy.

Zobacz
Pozwolenie na budowę? Niekoniecznie.

Jakiś czas temu omawialiśmy temat formalności, które należy dopełnić przed rozpoczęciem budowy domu. Nastąpiła jednak istotna zmiana, która dotyczy składania wniosku o pozwolenie na budowę.

Zobacz
Jaki rodzaj stropu wybrać?

Strop jest bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym, oddzielającym od siebie poszczególne kondygnacje, bądź pełniącym funkcję dachu (stropodach). Wśród jego podstawowych funkcji wyróżnić można:

Zobacz
Murowanie ścian z betonu komórkowego

Rosnąca popularność betonu komórkowego ma swoje źródło w jego dobrych właściwościach termicznych. Beton komórkowy charakteryzuje się stosunkowo niskim współczynnikiem przenikania oraz dużą bezwładnością cieplną, co powala utrzymać komfortową temperaturę wewnątrz pomieszczenia. 

Zobacz
Murowanie ścian z pustaków ceramicznych

Murowanie ścian zewnętrznych rozpoczyna się od narożników. Zależnie od rodzaju pustaków przeznaczonych na ściany jednowarstwowe, narożnik można wykonać tylko z podstawowych elementów pełnowymiarowych albo przy użyciu elementów uzupełniających: połówkowych i narożnikowych oraz ...

Zobacz
Kominy i ich rodzaje.

Na co dzień kominy odpowiedzialne są za odprowadzanie spalin oraz dostarczanie świeżego powietrza, z jednoczesnym wyprowadzaniem poza budynek powietrza już zużytego.  W związku z pełnioną funkcją, narażone są na oddziaływanie wilgoci, kwasów oraz wysokiej temperatury, przez co ich konstrukcja wymaga szczególnej uwagi. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany komin bezawaryjnie spełnia swoje zadania przez długie lata.

Zobacz

Społeczna odpowiedzialność

Jako nowoczesna firma czujemy się współodpowiedzialni za nasze otoczenie. 

Dowiedz się więcej

Nagrody i certyfikaty

Firmy RISER.domy Sp. z o. o. i RISER Sp. z o. o. zostały docenione przez rynek licznymi nagrodami i certyfikatami.

Dowiedz się więcej

Witamy Państwa w RISER.domy!

Firma RISER.domy Sp. z o. o. powstała w oparciu o doświadczenie i sprawdzony schemat zarządzania spółki matki - RISER Sp. z o. o., która istnieje na rynku od 2005 r. Specjalizuje się w budowie domów jednorodzinnych dla Klientów indywidualnych z terenu Śląska i częściowo Małopolski.

Misja

Jesteśmy pewni, że budowa domu może być wspaniałą przygodą. Dbamy o to, aby nasi Klienci czuli się komfortowo i bezpiecznie zarówno w trakcie budowy jak i po jej zakończeniu. Budujemy oraz projektujemy domy profesjonalnie i kompleksowo.

Dowiedz się więcej

You currently have JavaScript disabled. This site requires JavaScript to be enabled. Some functions of the site may not be usable or the site may not look correct until you enable JavaScript. You can enable JavaScript by following this tutorial. Once JavaScript is enabled, this message will be removed.