Poradnik budowlany
Masz pytania? Zadzwoń
798 019 019
Wyślij wiadomość

ABC dachów odwróconych cz. 3

 

Trzecia, ostatnia część artykułu na temat dachów odwróconych dotyczy dachów tarasowych, a także tych bardziej ekonomicznych w wykonaniu: krytych żwirem i nieużytkowych.

Dach kryty żwirem

Wysypanie dachu odwróconego w całości żwirem stanowi wersję bardziej ekonomiczną i wygodniejszą, choć zdecydowanie mniej efektywną.  W takim przypadku na geowłókninie kładzie się co najmniej pięciocentymetrową warstwę żwiru, która spełnia dwie funkcje: z jednej strony dociska warstwy do konstrukcji dachu, z drugiej – zwiększa powierzchnię odparowania deszczówki.

 


Dachy tarasowe      

Dachy odwrócone stanowią świetną podstawę do wykonania tarasów, wówczas zmieni się tylko sposób wykończenia. Zamiast żwiru wysypuje się cienką, dobrze wyprofilowaną  warstwę drobnego żwirku, na który układa się kamienne lub betonowe płyty.  Zastosowany materiał sypki  nie może jednak być zbyt drobny, gdyż groziłoby to częstym zapychaniem wpustów.     

Dachy odwrócone nieużytkowe

W dachach odwróconych, które nie są przeznaczone do użytkowania,  jako krycie wierzchnie może zostać zastosowana papa lub folia PVC, jednak materiały te wykazują się kruchliwością w niskich temperaturach, utleniają i mają krótką żywotność. Dużo trwalszym rozwiązaniem jest użycie membrany dachowej.

Membrana EPDM tworzy całkowicie zwulkanizowaną, jednolitą płachtę z syntetycznego kauczuku, zapewniającą stuprocentową szczelność. Może ona zastąpić wielowarstwowe pokrycie z pap bitumicznych bądź folii PVC. Dzięki swojej jednorodności membrana EPDM jest odporna na chłód, ciepło, promieniowanie czy mikroorganizmy.

Ten typ dachów można realizować na dwa sposoby: poprzez system w pełni klejony lub za pomocą mocowania mechanicznego. Pierwszy z nich wykorzystywany jest często do renowacji dachów krytych uprzednio papą, ale także jest rozwiązaniem wskazanym w przypadku dachów o skomplikowanych kształtach czy z ograniczoną nośnością. Jedynym warunkiem jest odpowiednie podłoże, które powinno być podatne na klejenie, czyste i suche. Aby uzyskać szczelne i trwałe pokrycie arkusze folii należy łączyć taśmą systemową.

Membrana EPDM w systemie w pełni klejonym (podłoże betonowe i drewniane)

Drugim sposobem na zastosowanie membrany jako zewnętrznej warstwy dachu jest system mocowania mechanicznego EPDM.  Można go wykonać na 3 sposoby:

- poprzez przytwierdzenie za pomocą listew, podkładek i łączników taśmy montażowej do powierzchni dachu (bez przebijania)

- poprzez montaż membrany z użyciem taśmy 9'', która uszczelnia przebicia po zamocowaniu listwy montażowej

- poprzez przytwierdzanie, łączenie arkuszy i uszczelnianie mocowania przy użyciu taśmy wulkanizacyjnej

Dokonując wyboru metody  mocowania membran dachowych zawsze należy brać pod uwagę kształt oraz nachylenie dachu. Warto także upewnić się, czy możliwe jest właściwe zakotwienie łączników.

Podsumowanie

Wybór w przypadku wykonania dachów odwróconych jest spory. Dotyczy to zarówno rozwiązań technologicznych jak i dostępnych na rynku materiałów. Do głównych zalet dachów odwróconych zalicza się fakt,  że izolacja przeciwwodna jest zakryta ociepleniem, co zabezpiecza ją przed uszkodzeniami mechanicznymi, promieniami UV czy nagłymi zmianami temperatur  (np. wtedy gdy na rozgrzany dach spada deszcz). Oczywiście, w zależności od rodzaju ostatecznego wykończenia, można mówić o dodatkowych zaletach: np. dachy zielone pochłaniają CO2, izolują akustycznie, czy zmniejszają energetyczne zapotrzebowanie budynku.

Dachy odwrócone dobrze spisują się jako miejsca instalacji zaplecza technicznego budynku, a nawet można je wykorzystać np. jako miejsca parkingowe czy tarasy. Pokryte bujną roślinnością mogą stanowić zieloną enklawę w samym sercu miasta. Jednak ich zastosowanie powinno być przede wszystkim uzależnione od założeń konstrukcyjnych budynku oraz warunków geograficznych, w jakich dom ma powstać.

Co oferujemy

Specjalizujemy się w projektowaniu i kompleksowej budowie domów. Swoją ofertę kierujemy do osób, które cenią jakość i rzetelność wykonawstwa, a także bezpieczeństwo zarówno w  trakcie budowy, jak i po zamieszkaniu w nowym domu.

Dowiedz się więcej

Etapy współpracy

Budowa domu jeszcze nigdy nie była tak prosta!

Krok 1

Wybierz gotowy projekt lub stwórz indywidualny

Krok 2

Ustalmy zakres i warunki współpracy

Krok 3

Zorganizujemy za Ciebie formalności - w tym pozwolenie na budowę

Krok 4

Przygotujemy dla Ciebie harmonogram prac

Krok 5

Czas na podpisanie umowy

Krok 6

Zorganizujemy plac budowy

Krok 7

Budujemy Twój dom kompleksowo

Krok 8

Podglądaj Swoją budowę 24/7

Krok 9

Odbieraj poszczególne etapy budowy

Krok 10

Przekazujemy gotowy budynek do użytkowania

Dowiedz się więcej

Dlaczego warto z nami budować?

Budując domy skupiamy się na bezpieczeństwie, spokoju i wygodzie naszych Klientów. Dzięki zaangażowaniu i doświadczeniu naszych pracowników nawet najbardziej wymagający Klienci mają pewność, że zaufali właściwym ludziom.

Dowiedz się więcej

Podgląd budowy online

Oferujemy unikalną na rynku usługę, umożliwiającą śledzenie postępu prac na budowie za pośrednictwem Internetu.

Dowiedz się więcej

Wycena budowy Twojego nowego domu

Zapytaj o niezobowiązującą wycenę Twojego domu! 

Zapytaj

You currently have JavaScript disabled. This site requires JavaScript to be enabled. Some functions of the site may not be usable or the site may not look correct until you enable JavaScript. You can enable JavaScript by following this tutorial. Once JavaScript is enabled, this message will be removed.