Poradnik budowlany
Masz pytania? Zadzwoń
798 019 019
Wyślij wiadomość

Budowa domu systemem gospodarczym czy z firmą ?

Budowa domu systemem gospodarczym czy z firmą ?

Koszt budowy domu jednorodzinnego zależy od wielu czynników: np. powierzchni, liczby kondygnacji, rodzaju zastosowanych materiałów, a nawet od tego w jakim regionie kraju prowadzona jest budowa.  Jednak  w dużej mierze uzależniony jest on także od sposobu budowania: systemem gospodarczym czy przez profesjonalną firmę?

Planując budowę domu wielu Inwestorów decyduje się na budowę systemem gospodarczym, co na pierwszy rzut oka wydaje się być rozwiązaniem oszczędnym. Wiele zadań da się wykonać we własnym zakresie, z dużym nakładem pracy własnej lub przy pomocy zaprzyjaźnionych „fachowców”. Każdy, kto zdecyduje się na ten sposób budowy musi mieć jednak świadomość, że ciężar i odpowiedzialność za inwestycję w całości spadną na niego.

Dużo czasu i cierpliwości

Trzeba mieć na uwadze, że budowa domu to zadanie niezwykle czasochłonne. Już na etapie załatwiania formalności należy uzbroić się w cierpliwość i poświęcić sporo czasu na uzyskanie pozwoleń i wszelkich niezbędnych dokumentów. Budowa domu to ponadto działanie wieloetapowe, dla przeciętnego człowieka skomplikowane logistycznie, wymagające szczegółowego i rozsądnego planowania. Dlatego dobrym pomysłem jest przygotowanie harmonogramu prac, tak aby poszczególne etapy zaplanować w sposób optymalny i nie narażać się na niepotrzebne przestoje, które generują dodatkowe koszty.  Nie można również zapomnieć o obowiązku zatrudnienia kierownika budowy (profesjonalne firmy budowlane zapewniają go na ogół bezpłatnie). 

Pamiętaj o gwarancji

Jeśli nie chcemy budować własnymi rękami konieczne jest zatrudnienie „fachowców” do poszczególnych etapów budowy, ponieważ rzadko się zdarza, aby jedna ekipa wykonała poprawnie cały dom. Niezwykle ważne jest, aby poszczególni drobni wykonawcy podpisali z Inwestorem umowę  i wystawiali faktury za wszystkie prace, ponieważ są to dokumenty niezbędne do uzyskania gwarancji. W razie jakichkolwiek usterek ekipa może odmówić naprawy, a bez umowy i gwarancji zmobilizowanie jej do działania będzie znacznie utrudnione.

Jak zaoszczędzić na materiałach budowlanych?

Do obowiązków Inwestora budującego systemem gospodarczym należy również zakup materiałów budowlanych. Jest to zawsze spory wydatek i najlepiej będzie dokładnie  zbadać ceny w hurtowniach położonych w pobliżu miejsca budowy. Nie ma sensu szukać daleko nawet najlepszych okazji, które i tak zniweluje później wysoki koszt transportu.  Tym bardziej, że indywidualny Inwestor nie uzyska nigdy cen hurtowych za materiały. Te bowiem zarezerwowane są wyłącznie dla firm budowlanych, które kupują je w znacznie większej ilości. Ponadto samodzielny zakup materiałów wiąże się z koniecznością zapłaty w hurtowni VAT-u w wysokości 23%. Budowa domu z firmą, która zapewnia materiał skutkuje natomiast  obniżeniem podatku VAT do 8 %. Na samych materiałach można więc zaoszczędzić co najmniej 15%.

Fachowe doradztwo

Pozornie koszty budowy systemem gospodarczym mogą wydać się niższe niż budowy z firmą. Ale budowa domu z profesjonalną firmą daje szereg korzyści, na które nie można liczyć decydując się na budowę systemem gospodarczym, a które przede wszystkim prowadzą do oszczędności tak cennego przecież czasu i ograniczenia niepotrzebnego stresu.

Ogromną pomocą jest tu także doradztwo budowlane, jakie zapewniają specjaliści, którymi dysponuje profesjonalny wykonawca na każdym etapie robót. Bez takiej pomocy - jak pokazuje doświadczenie,  realizacja inwestycji systemem gospodarczym częstokroć przedłuża się i wymyka spod kontroli, co generuje dodatkowe koszty.  Co więcej, wzrasta ryzyko występowania błędów w sztuce, które przecież trzeba naprawić we własnym zakresie i znów - na własny koszt.

Bezpieczeństwo finansowe

Niewątpliwą zaletą budowy domu za pośrednictwem wyspecjalizowanej firmy jest również bezpieczeństwo finansowe, które oznacza między innymi gwarancję stałej ceny oraz płatność tylko za prace wykonane. Inwestor, po podpisaniu umowy, nie musi się bowiem martwić wzrostem cen materiałów czy usług budowlanych, ponieważ, niezależnie od zawirowań na rynku, koszty jego budowy nie wzrosną. Dodatkowo płatności za budowę dokonuje on w transzach, po wykonaniu kolejnych etapów.

Po czym można poznać dobrą firmę budowlaną?

Dobre firmy budowlane ciągle podnoszą kwalifikacje swoich pracowników,  są na bieżąco z nowymi technologiami i mogą się pochwalić aktualnymi dyplomami czy certyfikatami. Stawiają bowiem na fachowość i profesjonalizm. Duże znaczenie mają referencje: rzetelne firmy z doświadczeniem mogą poszczycić się pochlebnymi referencjami. Warto sprawdzić ostatnie realizacje wykonawcy osobiście – uczciwa firma nie ma nic do ukrycia. 

Wniosek

Zarówno budowa systemem gospodarczym jak i z profesjonalną firmą ma swoje zalety. Która z nich jest godna polecenia? To zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości osoby zamierzającej zbudować swój własny dom oraz od zasobności portfela, ilości wolnego czasu, fachowej wiedzy czy umiejętności  praktycznych Inwestora.

Co oferujemy

Specjalizujemy się w projektowaniu i kompleksowej budowie domów. Swoją ofertę kierujemy do osób, które cenią jakość i rzetelność wykonawstwa, a także bezpieczeństwo zarówno w  trakcie budowy, jak i po zamieszkaniu w nowym domu.

Dowiedz się więcej

Etapy współpracy

Budowa domu jeszcze nigdy nie była tak prosta!

Krok 1

Wybierz gotowy projekt lub stwórz indywidualny

Krok 2

Ustalmy zakres i warunki współpracy

Krok 3

Zorganizujemy za Ciebie formalności - w tym pozwolenie na budowę

Krok 4

Przygotujemy dla Ciebie harmonogram prac

Krok 5

Czas na podpisanie umowy

Krok 6

Zorganizujemy plac budowy

Krok 7

Budujemy Twój dom kompleksowo

Krok 8

Podglądaj Swoją budowę 24/7

Krok 9

Odbieraj poszczególne etapy budowy

Krok 10

Przekazujemy gotowy budynek do użytkowania

Dowiedz się więcej

Dlaczego warto z nami budować?

Budując domy skupiamy się na bezpieczeństwie, spokoju i wygodzie naszych Klientów. Dzięki zaangażowaniu i doświadczeniu naszych pracowników nawet najbardziej wymagający Klienci mają pewność, że zaufali właściwym ludziom.

Dowiedz się więcej

Podgląd budowy online

Oferujemy unikalną na rynku usługę, umożliwiającą śledzenie postępu prac na budowie za pośrednictwem Internetu.

Dowiedz się więcej

Wycena budowy Twojego nowego domu

Zapytaj o niezobowiązującą wycenę Twojego domu! 

Zapytaj

You currently have JavaScript disabled. This site requires JavaScript to be enabled. Some functions of the site may not be usable or the site may not look correct until you enable JavaScript. You can enable JavaScript by following this tutorial. Once JavaScript is enabled, this message will be removed.