Poradnik budowlany
Masz pytania? Zadzwoń
798 019 019
Wyślij wiadomość

Jak sprawnie i bezboleśnie załatwić formalności budowlane?

Etap załatwiania formalności niezbędnych przy budowie domu to często proces długi i najeżony przeszkodami. Nie jest co prawda niemożliwy do wykonania, jednak wymaga od Inwestorów sporej dozy cierpliwości. Poniżej prezentujemy komplet wskazówek, które powinny pomóc i maksymalnie usprawnić zdobycie potrzebnych dokumentów.

Aby przystąpić do walki z formalnościami najlepiej rozpisać sobie „mapkę”, na której należy zaznaczyć jakie dokumenty trzeba uzyskać, jakich załączników wymagają i jaki jest okres oczekiwania na odpowiedzi. Pozwoli to zaoszczędzić czas, ponieważ część wniosków składać można jednocześnie. Trzeba jednak wiedzieć, że nieodzownym warunkiem załatwiania formalności związanych z budową własnego domu jest posiadanie działki, ale także aktu notarialnego i odpisu z księgi wieczystej, które stanowią potwierdzenie jej własności. Są one bowiem niejednokrotnie wymagane jako załączniki do dokumentacji.

 

O czym koniecznie trzeba wiedzieć, załatwiając formalności budowlane?

1. Projekt a MPZP czyli miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni

Nie należy kupować projektu przed nabyciem działki lub zaraz po jej zakupie. Radzimy zaczekać na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który określi wstępne parametry w kwestii domu.

2. Wnioski o mapę zasadniczą i ewidencyjną

Załatwianie niezbędnych formalności zaczynamy od złożenia wniosku o mapę zasadniczą i ewidencyjną z uzbrojeniem oraz wypis z rejestru gruntów, który zgłaszamy do wydziału geodezji i kartografii (tu dopytać należy czy działka wymaga wyłączenia z gruntów rolnych - jeżeli tak, składamy także odpowiedni wniosek).

3. Zakup projektu

Po otrzymaniu map składamy wniosek do wydziału urbanistyki i architektury o wydanie wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub o wydanie warunków zabudowy (jeśli na danym terenie nie jest określony MPZP). Dopiero po otrzymaniu dokumentu i przeanalizowaniu go można zakupić projekt, a następnie zwrócić się z nim do architekta, który wykona adaptację oraz naszkicuje zarys budynku na mapie. Posiadając taki szkic możemy zlecić badanie gruntu.
! Wszelkie odpowiedzi jakie otrzymamy ze składanych wniosków dostarczamy architektowi.

4. Opinia górniczo – geologiczna, media, mapa do celów projektowych

W następnej kolejności składamy wniosek o opinię górniczo – geologiczną (jeżeli działka znajduje się na obszarze górniczym, a określa to MPZP. Powinien określać także do jakiej jednostki należy złożyć pismo). Na odpowiedź czeka się przynajmniej miesiąc. Jednocześnie złożyć możemy wnioski o zapewnienie dostawy mediów do odpowiednich instytucji zaopatrujących na danym terenie w gaz, prąd i wod.-kan. Jeżeli wod.-kan. odmówi odbioru ścieków, trzeba rozważyć wykonanie szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków (w zależności co na danym terenie jest dozwolone). W tym momencie zlecić należy także wykonanie mapy do celów projektowych. Czas czekania na nią to minimum miesiąc.

5. Dojazd na teren budowy

Po otrzymaniu mapy do celów projektowych (na której architekt wrysuje szkic domu), składamy wniosek o zezwolenie na lokalizację zjazdu indywidualnego do zarządcy drogi. Sprawa komplikuje się, gdy działka znajduję się przy głównej drodze. Dodatkowo wtedy składa się wnioski o zajęcie pasa drogowego, o pozwolenie na prowadzenie robót w pasie drogowym, tworzy się projekt i uzgadnia go, uzyskuje opinię od policji i przedsiębiorstwa komunikacji w danym mieście. Jest to czasochłonne i wymaga precyzji (każdy błąd dodatkowo wydłuża procedurę).

6. Adaptacja projektu i szukanie profesjonalnego wykonawcy

Po uzyskaniu wymaganych opinii i dokumentów architekt wykonuje adaptację projektu. W tym momencie warto poszukać dobrej firmy budowlanej, która po przeanalizowaniu projektu wyłapie ewentualne błędy bądź zaproponuje inne, dostosowane do indywidualnych potrzeb Klienta, rozwiązania.

7. Wniosek o pozwolenie na budowę

Po otrzymaniu gotowego projektu składamy wniosek o pozwolenie na budowę do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. I znowu czekamy :)

Tak w dużym uproszczeniu wygląda procedura załatwiania formalności budowlanych. Ale...

Nie w każdym mieście składanie wniosków odbywa się tak samo...

Treść wniosków może się różnić, jak i wymagać mogą innych załączników. Czas oczekiwania na odpowiedź także w dużej mierze zależy od konkretnego urzędu, tak więc etap załatwiania formalności budowlanych wynosi od 4 do 6 miesięcy. Utrudnieniem może być także fakt, że w niektórych miastach sprawy nie załatwia się w jednym organie, lecz w kilku (w przypadku gminy i starostwa).

Jest alternatywa...

Jak widać, etap załatwiania formalności związanych z budową domu może generować niepotrzebny stres, a także wystawić na próbę cierpliwość Inwestora. Nie musi on jednak tracić czasu na zdobywanie kolejno wszystkich dokumentów. Może to równie dobrze, a przede wszystkim szybciej i sprawniej, wykonać za niego wykonawca czyli profesjonalna firma budowlana. Na pewno warto rozważyć taką możliwość, gdyż często okazuje się ona źródłem oszczędności nie tylko czasu, ale i finansów.

Co oferujemy

Specjalizujemy się w projektowaniu i kompleksowej budowie domów. Swoją ofertę kierujemy do osób, które cenią jakość i rzetelność wykonawstwa, a także bezpieczeństwo zarówno w  trakcie budowy, jak i po zamieszkaniu w nowym domu.

Dowiedz się więcej

Etapy współpracy

Budowa domu jeszcze nigdy nie była tak prosta!

Krok 1

Wybierz gotowy projekt lub stwórz indywidualny

Krok 2

Ustalmy zakres i warunki współpracy

Krok 3

Zorganizujemy za Ciebie formalności - w tym pozwolenie na budowę

Krok 4

Przygotujemy dla Ciebie harmonogram prac

Krok 5

Czas na podpisanie umowy

Krok 6

Zorganizujemy plac budowy

Krok 7

Budujemy Twój dom kompleksowo

Krok 8

Podglądaj Swoją budowę 24/7

Krok 9

Odbieraj poszczególne etapy budowy

Krok 10

Przekazujemy gotowy budynek do użytkowania

Dowiedz się więcej

Dlaczego warto z nami budować?

Budując domy skupiamy się na bezpieczeństwie, spokoju i wygodzie naszych Klientów. Dzięki zaangażowaniu i doświadczeniu naszych pracowników nawet najbardziej wymagający Klienci mają pewność, że zaufali właściwym ludziom.

Dowiedz się więcej

Podgląd budowy online

Oferujemy unikalną na rynku usługę, umożliwiającą śledzenie postępu prac na budowie za pośrednictwem Internetu.

Dowiedz się więcej

Wycena budowy Twojego nowego domu

Zapytaj o niezobowiązującą wycenę Twojego domu! 

Zapytaj

You currently have JavaScript disabled. This site requires JavaScript to be enabled. Some functions of the site may not be usable or the site may not look correct until you enable JavaScript. You can enable JavaScript by following this tutorial. Once JavaScript is enabled, this message will be removed.