Poradnik budowlany
Masz pytania? Zadzwoń
798 019 019
Wyślij wiadomość

Metody izolowania poddaszy


Obok właściwego zabezpieczenia fundamentów oraz ścian zewnętrznych zadbać należy również o odpowiednią izolację dachu, gdyż to właśnie tą drogą tracimy z budynku najwięcej ciepła. Dach jest ponadto elementem najbardziej narażonym na negatywne oddziaływanie czynników atmosferycznych.

Wełna mineralna

Rodzaj zastosowanej izolacji dobiera się przede wszystkim w odniesieniu do typu dachu przekrywającego budynek. Największą popularnością w budownictwie jednorodzinnym cieszą się nadal tradycyjne dachy skośne, które izoluje się układając między krokwie płyty bądź maty z wełny mineralnej.

Wełna mineralna
Izolacja z wełny mineralnej ułożona między krokwiami.


Wełnę mineralną od strony zewnętrznej oddziela wówczas warstwa folii paroprzepuszczalnej, która umożliwia odprowadzanie wilgoci mogącej zbierać się w materiale. Folia ta posiada szczególną właściwość pozwalającą odprowadzać wilgoć na zewnątrz budynku, nie dopuszczając jednocześnie do przedostawania się wody opadowej do materiału termoizolacyjnego. Od wewnątrz z kolei, od pomieszczeń poddasza wełnę mineralną oddziela folia paroizolacyjna. Do zalet wełny mineralnej jako materiału docieplającego poddasze należą jej sprężystość (co pozwala na szczelne wypełnienie przestrzeni międzykrokwiowej), niepalność oraz dobra izolacyjność akustyczna.

 

Folia
Zabezpieczenie wełny mineralnej folią paroizolacyjną.


Izolacja styropianem

Zdecydowanie rzadziej spotykanym materiałem termoizolacyjnym poddaszy użytkowych jest styropian. W porównaniu do sprężystej wełny mineralnej, dużo trudniej jest wykonać przy jego zastosowaniu szczelną warstwę termoizolacji. Nie bez znaczenia jest również jego łatwopalność, co przy kontakcie z drewnianą więźbą dachową może zdecydowanie obniżyć bezpieczeństwo użytkowania budynku.

 

Rodzaje pianki poliuretanowej

Stosunkowo nowoczesną metodą, cieszącą się coraz większą popularnością, jest izolacja z pianki poliuretanowej. Ten materiał termoizolacyjny dostępny jest w postaci sztywnych płyt, które układać można nakrokwiowo bądź jako pianka natryskowa układana w przestrzeniach między krokwiami.

Pianka poliuretanowa
Izolacja poddasza pianką poliuretanową.

W domach jednorodzinnych sprawdza się w szczególności metoda natryskowa. Pianka penetruje wszystkie szczeliny, co pozwala uzyskać warstwę izolacji całkowicie pozbawioną mostków termicznych, przy stosunkowo niskiej pracochłonności. Jej możliwość wpasowywania się w niewielkie przestrzenie sprawdza się w przypadkach, gdy ocieplenia wymagają poddasza o skomplikowanym układzie więźby dachowej bądź wyposażone w liczne instalacje wymagające ukrycia w materiale docieplającym. Niestety, barierą w stosowaniu na szerszą skalę izolacji z pianki poliuretanowej jest stosunkowo wysoka cena w porównaniu do popularnej wełny mineralnej.

Co oferujemy

Specjalizujemy się w projektowaniu i kompleksowej budowie domów. Swoją ofertę kierujemy do osób, które cenią jakość i rzetelność wykonawstwa, a także bezpieczeństwo zarówno w  trakcie budowy, jak i po zamieszkaniu w nowym domu.

Dowiedz się więcej

Etapy współpracy

Budowa domu jeszcze nigdy nie była tak prosta!

Krok 1

Wybierz gotowy projekt lub stwórz indywidualny

Krok 2

Ustalmy zakres i warunki współpracy

Krok 3

Zorganizujemy za Ciebie formalności - w tym pozwolenie na budowę

Krok 4

Przygotujemy dla Ciebie harmonogram prac

Krok 5

Czas na podpisanie umowy

Krok 6

Zorganizujemy plac budowy

Krok 7

Budujemy Twój dom kompleksowo

Krok 8

Podglądaj Swoją budowę 24/7

Krok 9

Odbieraj poszczególne etapy budowy

Krok 10

Przekazujemy gotowy budynek do użytkowania

Dowiedz się więcej

Dlaczego warto z nami budować?

Budując domy skupiamy się na bezpieczeństwie, spokoju i wygodzie naszych Klientów. Dzięki zaangażowaniu i doświadczeniu naszych pracowników nawet najbardziej wymagający Klienci mają pewność, że zaufali właściwym ludziom.

Dowiedz się więcej

Podgląd budowy online

Oferujemy unikalną na rynku usługę, umożliwiającą śledzenie postępu prac na budowie za pośrednictwem Internetu.

Dowiedz się więcej

Wycena budowy Twojego nowego domu

Zapytaj o niezobowiązującą wycenę Twojego domu! 

Zapytaj

You currently have JavaScript disabled. This site requires JavaScript to be enabled. Some functions of the site may not be usable or the site may not look correct until you enable JavaScript. You can enable JavaScript by following this tutorial. Once JavaScript is enabled, this message will be removed.