Poradnik budowlany
Masz pytania? Zadzwoń
798 019 019
Wyślij wiadomość

Murowanie ścian z betonu komórkowego

Rosnąca popularność betonu komórkowego ma swoje źródło w jego dobrych właściwościach termicznych. Beton komórkowy charakteryzuje się stosunkowo niskim współczynnikiem przenikania oraz dużą bezwładnością cieplną, co powala utrzymać komfortową temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Dodatkowo jest materiałem lekkim, o dobrej ognioodporności oraz łatwym w obróbce, co usprawnia proces murowania. Z betonu komórkowego możliwe jest wykonanie ściany jednowarstwowej (bez dodatkowego ocieplenia), spełniającej restrykcyjne wymogi ochrony cieplnej budynków.


Murowanie ścian

Murowanie rozpoczyna się od dokładnego ułożenia pierwszej warstwy, co przekłada się w znacznej mierze na jakość wymurowanej ściany. Po sprawdzeniu jej poziomu można kontynuować murowanie. Warunkiem jest związanie zaprawy cementowej pierwszej warstwy, co następuje po ok. 1-2 godzinach od jej ułożenia. Kolejne warstwy, z uwagi na dokładne wymiarowy bloczków, układane są na cienkiej spoinie klejowej. Zaprawę układa się równomiernie, na całej powierzchni bloczka. Zaleca się pokrywanie zaprawą maksymalnie trzech bloczków jednocześnie, dzięki czemu zaprawa nie zdąży zaschnąć. Producenci oferują bloczki z ukształtowanym połączeniem na pióro-wpust, co pozwala pominąć wykonywanie spoin pionowych.

Murowanie rozpoczyna się tradycyjnie od narożników, układając kilka warstw, naprzemiennie, zgodnie z zasadami wiązania murarskiego. Należy pamiętać, aby spoiny pionowe w poszczególnych warstwach muru zostały przesunięte względem siebie o co najmniej 8 cm.  Bloczki profilowane układa się piórami na zewnątrz, co ma na celu ułatwienie późniejszych robót tynkarskich. Po upewnieniu się, że wymurowane narożniki są odpowiednio wypoziomowane, rozciągnąć należy sznurek murarski i sukcesywnie uzupełniać pozostałą część ściany.

Wzmocnienie naroży

Producenci systemów murowania ścian z bloczków z betonu komórkowego proponują również dodatkowe wzmocnienie narożników z wykorzystaniem łączników stalowych bądź zbrojenia siatką z włókna szklanego. Nie zaleca się dodatkowo stosowania w pobliżu narożników bloczków dociętych o wymiarze mniejszym od 11,5 cm.

Zbrojenie pod oknami

Pod otworem okiennym, w najwyżej położonej spoinie poziomej, należy stosować dodatkowe zbrojenie. Najczęściej są to dwa pręty o średnicy 8 mm umieszczone w specjalnie wykonanych bruzdach uzupełnionych zaprawą cementową bądź prefabrykowane zbrojenie do spoin wspornych, które dopasowane jest do stosowania w cienkich spoinach. Zbrojenie to powinno sięgać co najmniej 0,5 m poza krawędzie otworu okiennego.

Łączenie ściany zewnętrznej z wewnętrzną nośną

         Zarówno wewnętrzne i zewnętrzne ściany nośne wznosi się jednocześnie. Można je łączyć poprzez standardowe przewiązanie, bądź ‘na dotyk’ za pomocą łączników metalowych. To drugie rozwiązanie jest korzystniejsze z uwagi na wyeliminowanie mostków termicznych.

Murowanie a warunki atmosferyczne

         Podczas murowania należy również mieć na uwadze warunki atmosferyczne. Wykonując prace zimą stosuje się specjalną zaprawę do murowania przy obniżonych temperaturach. Gotowy mur należy również chronić przed wodą opadową, np. poprzez pokrycie folią wierzchniej warstwy.

Elementy systemowe

         Obok bloczków z betonu komórkowego, konstrukcja ścian składa się również z nadproży i wieńców. W celu usprawnienia procesu murowania,  oferta producentów bloczków zawiera również specjalne elementy i kształtki, które są w pełni kompatybilne z bloczkami i eliminują potrzebę wykonywania prac betoniarskich na budowie. 

Co oferujemy

Specjalizujemy się w projektowaniu i kompleksowej budowie domów. Swoją ofertę kierujemy do osób, które cenią jakość i rzetelność wykonawstwa, a także bezpieczeństwo zarówno w  trakcie budowy, jak i po zamieszkaniu w nowym domu.

Dowiedz się więcej

Etapy współpracy

Budowa domu jeszcze nigdy nie była tak prosta!

Krok 1

Wybierz gotowy projekt lub stwórz indywidualny

Krok 2

Ustalmy zakres i warunki współpracy

Krok 3

Zorganizujemy za Ciebie formalności - w tym pozwolenie na budowę

Krok 4

Przygotujemy dla Ciebie harmonogram prac

Krok 5

Czas na podpisanie umowy

Krok 6

Zorganizujemy plac budowy

Krok 7

Budujemy Twój dom kompleksowo

Krok 8

Podglądaj Swoją budowę 24/7

Krok 9

Odbieraj poszczególne etapy budowy

Krok 10

Przekazujemy gotowy budynek do użytkowania

Dowiedz się więcej

Dlaczego warto z nami budować?

Budując domy skupiamy się na bezpieczeństwie, spokoju i wygodzie naszych Klientów. Dzięki zaangażowaniu i doświadczeniu naszych pracowników nawet najbardziej wymagający Klienci mają pewność, że zaufali właściwym ludziom.

Dowiedz się więcej

Podgląd budowy online

Oferujemy unikalną na rynku usługę, umożliwiającą śledzenie postępu prac na budowie za pośrednictwem Internetu.

Dowiedz się więcej

Wycena budowy Twojego nowego domu

Zapytaj o niezobowiązującą wycenę Twojego domu! 

Zapytaj

You currently have JavaScript disabled. This site requires JavaScript to be enabled. Some functions of the site may not be usable or the site may not look correct until you enable JavaScript. You can enable JavaScript by following this tutorial. Once JavaScript is enabled, this message will be removed.