Poradnik budowlany
Masz pytania? Zadzwoń
798 019 019
Wyślij wiadomość

Projekt domu - jak połączyć funkcję i formę?

 

Budynek na ogół oceniamy przez pryzmat wyglądu zewnętrznego, na podstawie subiektywnego odbioru proporcji bryły, okien, dachu, czy kolorystyki elewacji. Jednak często spychanym na drugi plan, jednak niezwykle ważnym, jeśli nie najważniejszym elementem, jest układ funkcjonalny budynku. Dlatego wybór wymarzonego domu powinniśmy opierać przede wszystkim na odpowiednim doborze i usytuowaniu pomieszczeń, które będą dostosowane do rytmu i stylu życia rodziny.

Dom w Złoci

Przykład rzutu z funkcjonalnym rozkładem pomieszczeń.

 

Co jest ważniejsze w zaprojektowaniu idealnego domu?

Dom to miejsce odpoczynku, wspólnego spędzania czasu, pracy, itd. Niektóre aktywności dominują, inne zajmują miejsce poboczne w rodzinie, dlatego wybór domu powinien opierać się przede wszystkim na  zaplanowaniu optymalnych rozwiązań przestrzennych dla poszczególnych mieszkańców, mających swoje konkretne zainteresowania, ulubione formy spędzania czasu wolnego, przyzwyczajenia, ale także indywidualny sposób postrzegania przestrzeni i własny gust. Ważne jest także znalezienie kompromisu pomiędzy spełnieniem potrzeb, a możliwościami finansowymi. Bryła i wygląd zewnętrzny to opakowanie, w które ubrany jest budynek. Oczywiście - wygląd zewnętrzny jest ważny, ponieważ wpływa na wrażenia estetyczne, ale to funkcjonalność decyduje o tym, czy dom jest dopasowany do potrzeb jego właścicieli, czy jest energooszczędny, czy wreszcie jest dobrym miejscem do mieszkania. Dlatego przy wyborze własnego domu polecamy skupienie się na „nudnych rzutach” i pozostawienie formy jako konsekwencji rozwiązań funkcjonalnych.

Funkcjonalny czyli jaki?

Funkcjonalny dom  to taki, który będzie wygodny do mieszkania, niezbyt drogi w realizacji i ekonomiczny w użytkowaniu, zaś kształt budynku - jego forma - jest  podporządkowana funkcjonalności. Innymi słowy,  wygląd budynku wynika ściśle z potrzeb funkcjonalnych użytkownika. Taki sposób projektowania określić można  słowami „less is more” słynnego architekta Ludwig Mies van der Rohe.  Mniej znaczy więcej - to  metoda, w której proste, oszczędne kształty i formy budynków pozwalają na estetyczne i ekonomiczne kształtowanie przestrzeni. To także sposób doboru materiałów, kolorystyki i kształtów.

Projekt domu
Przykład prostej bryły budynku z niewielkim akcentem kolorystycznym.

Zalety prostej formy

Proste bryły budynków nie muszą być nudne. Wręcz przeciwnie, często jeszcze bardziej przyciągają uwagę poprzez umiejętny dobór materiałów, odpowiednie zaakcentowanie kolorem, fakturą czy wyeksponowaniem detali. Wreszcie proste, skromne budynki są ponadczasowe i skutecznie opierają się modom i trendom.  Dodatkowo, budynki powstałe według idei „ less is more” są tańsze w realizacji. Prosty budynek opisany na planie prostokąta z dwuspadowym dachem jest zdecydowanie bardziej ekonomiczny w budowie niż rzut rozczłonkowany parterowego budynku z dachem wielospadowym.  Prosty układ pomieszczeń to także większe możliwości przebudowy budynku w przyszłości. Skomplikowane kształty zwiększają liczbę trudnych miejsc, tzw detali do wykończenia. Ograniczenie trudnych wykonawczo miejsc wpływa  na mniejszą możliwość popełnienia błędu przy realizacji obiektu i jego większą trwałość.

 

 

Co oferujemy

Specjalizujemy się w projektowaniu i kompleksowej budowie domów. Swoją ofertę kierujemy do osób, które cenią jakość i rzetelność wykonawstwa, a także bezpieczeństwo zarówno w  trakcie budowy, jak i po zamieszkaniu w nowym domu.

Dowiedz się więcej

Etapy współpracy

Budowa domu jeszcze nigdy nie była tak prosta!

Krok 1

Wybierz gotowy projekt lub stwórz indywidualny

Krok 2

Ustalmy zakres i warunki współpracy

Krok 3

Zorganizujemy za Ciebie formalności - w tym pozwolenie na budowę

Krok 4

Przygotujemy dla Ciebie harmonogram prac

Krok 5

Czas na podpisanie umowy

Krok 6

Zorganizujemy plac budowy

Krok 7

Budujemy Twój dom kompleksowo

Krok 8

Podglądaj Swoją budowę 24/7

Krok 9

Odbieraj poszczególne etapy budowy

Krok 10

Przekazujemy gotowy budynek do użytkowania

Dowiedz się więcej

Dlaczego warto z nami budować?

Budując domy skupiamy się na bezpieczeństwie, spokoju i wygodzie naszych Klientów. Dzięki zaangażowaniu i doświadczeniu naszych pracowników nawet najbardziej wymagający Klienci mają pewność, że zaufali właściwym ludziom.

Dowiedz się więcej

Podgląd budowy online

Oferujemy unikalną na rynku usługę, umożliwiającą śledzenie postępu prac na budowie za pośrednictwem Internetu.

Dowiedz się więcej

Wycena budowy Twojego nowego domu

Zapytaj o niezobowiązującą wycenę Twojego domu! 

Zapytaj

You currently have JavaScript disabled. This site requires JavaScript to be enabled. Some functions of the site may not be usable or the site may not look correct until you enable JavaScript. You can enable JavaScript by following this tutorial. Once JavaScript is enabled, this message will be removed.