Projektowanie domu a koszty budowy
Mały dom tańszy od dużego?
Na koszty wykonawcze projektu, oprócz metrażu, wpływ mają również takie czynniki jak rozczłonkowanie bryły budynku, złożoność konstrukcji dachu i rodzaj pokrycia, stopień skomplikowania konstrukcji, czy zastosowane materiały wykończeniowe. Wszystkie te czynniki powodują, że dom o niewielkiej powierzchni może okazać się droższy w realizacji od dużego domu.
Parterowy tradycyjny budynek z dachem czterospadowym jako przykład budynku droższego w realizacji
z uwagi na złożoność dachu i wielkość fundamentów; Żródło: projekty własne RISER.domy Sp. z o.o.
Powierzchnia użytkowa a powierzchnia netto budynku
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na powierzchnie, które charakteryzują budynek. Powierzchnia użytkowa często jest różnie obliczana przez projektantów, ponieważ norma definiująca sposób obliczania powierzchni użytkowej pozwala na jej dowolną interpretację. W konsekwencji uniemożliwia to obiektywne i bezpośrednie porównanie powierzchni budynków. Dlatego zaleca się sprawdzenie jakie dokładnie pomieszczenia uwzględnione są w powierzchni użytkowej, czy znajduje się tam np. powierzchnia garderoby, pomieszczenia gospodarczego lub schodów, gdyż one nie zawsze brane są pod uwagę w ramach powierzchni użytkowej budynku.
Warto porównać także powierzchnię podłóg i powierzchnię netto. Powierzchnia podłóg jest to suma powierzchni wszystkich pomieszczeń niezależnie od ich funkcji i wysokości. Natomiast powierzchnia netto to powierzchnia wszystkich kondygnacji obliczana po zewnętrznym obrysie budynku. Dopiero spojrzenie na wszystkie te parametry pozwali kompleksowo ocenić wielkość budynku. I tak, dom parterowy z dachem wielospadowym będzie miał dużą kubaturę, przy stosunkowo małej powierzchni, stąd jego koszty realizacji będą większe.
Układ pomieszczeń również wpływa na koszty
Na znaczące zwiększenie kosztów budowy domu wpływa także tzw. rozczłonkowanie rzutu, a więc w praktyce wszystkie budynki, które nie są zbudowane na planie prostokąta lub kwadratu. Droższe będą budynki zbudowane na planie litery L, H, T lub budynki wzbogacone o wykusze, ryzality, loggie, nisze i wnęki (czyli wszystkie wystające i wklęsłe elementy elewacji). Dlatego ważny w wyborze projektu własnego domu jest jego prosty i czytelny układ. Nieskomplikowany rzut budynku likwiduje ponadto trudne wykonawczo, a w konsekwencji często drogie w realizacji miejsca. Złożony dach będący konsekwencją rozczłonkowanego rzutu wpływa także na wyższe koszty budowy. Prosta konstrukcja pozwala ponadto na łatwiejsze wprowadzenie zmian w przyszłości.
Parterowy budynek z poddaszem użytkowym jako przykład najbardziej efektywnego
wykorzystania powierzchni; Żródło: projekty własne RISER.domy Sp. z o.o.
Kosztowne rozwiązania i dobór materiałów
Stopień skomplikowania konstrukcji, okna narożne, szerokie przeszklenia, antresole, taras nad częścią mieszkalną - wszystkie te elementy wymagają większej uwagi, dokładności i droższych materiałów, wpływają więc na wzrost kosztu budynku. Wreszcie materiały budowlane: pokrycia dachowe (dachówka czy blachodachówka), sposób wykonania ścian i ich grubość, pustaki o odpowiedniej izolacyjności cieplnej, wykończenie elewacji (drewnem, okładziną elewacyjną, cegłą klinkierową, tynkiem mineralnym czy silikonowym) - wszystko to wpływa na estetykę budynku, jego trwałość, a także na koszty realizacji.
Dlaczego warto z nami budować?
Budując domy skupiamy się na bezpieczeństwie, spokoju i wygodzie naszych Klientów. Dzięki zaangażowaniu i doświadczeniu naszych pracowników nawet najbardziej wymagający Klienci mają pewność, że zaufali właściwym ludziom.
Podgląd budowy online
Oferujemy unikalną na rynku usługę, umożliwiającą śledzenie postępu prac na budowie za pośrednictwem Internetu.