Poradnik budowlany
Masz pytania? Zadzwoń
798 019 019
Wyślij wiadomość

Na trudnym terenie - fundamenty pośrednie


Posadowienie na fundamentach pośrednich ma miejsce wówczas, gdy obciążenie z konstrukcji nośnej budynku przekazywane jest na głębiej zalegające warstwy podłoża za pomocą dodatkowych elementów uformowanych lub wprowadzonych w podłoże. Elementami tymi mogą być pale, studnie, kesony oraz ściany szczelinowe. Na nich opiera się fundamenty w postaci ław, stóp, rusztów bądź płyt żelbetowych.

Fundamenty na palach są to fundamenty głębokie, gdzie obciążenie na podłoże gruntowe przenoszone jest poprzez jego podstawę (ostrze) i powierzchnię boczną (pobocznicę) lub tylko przez powierzchnię boczną. Pale stosuje się w sytuacji kiedy:
- w podłożu występują grunty słabonośne (pyły, torf)
- w podłożu występuje wysoki poziom wód gruntowych i nie ma możliwości odwonienia lub koszt odwonienia byłby zbyt duży
- gdy występują duże obciążenia np. budownictwo przemysłowe, filary mostowe
- gdy zachodzi konieczność zabezpieczenia budowli przed osuwiskiem.

Do palowania wykorzystuje się najczęściej pale betonowe, żelbetowe, stalowe, rzadziej drewniane. Wyróżnić można dwa rodzaje pali: przemieszczeniowe ( zagłębione w podłożu bez wiercenia ) i pale wiercone, formowane w podłożu poprzez wywiercenie otworu i wypełnienie go betonem.

Przykład: Wykonanie pali wierconych pod filar wiaduktu autostradowego.

Innymi elementami konstrukcyjnymi fundamentów pośrednich są studnie. Mają one kształt skrzyni otwartej od góry i dołu, zagłębionej w podłoże gruntowe przez usuwanie gruntu z jej wnętrza. Obniżenie studni postępuje pod wpływem własnego ciężaru bądź poprzez dodatkowe dociążenie. Wnętrza studni mogą być przeznaczone na pompownie lub zbiorniki i wówczas na dnie studni wykonuje się płytę fundamentową. Natomiast jeśli przestrzeń ta nie będzie wykorzystywana wypełnia się ją betonem lub zagęszcza kruszywem.

W sytuacji, gdy zachodzi konieczność wykonywania fundamentów w gruntach nawodnionych bądź pod wodą wykonuje się tzw. keson. Jest to sztywna konstrukcja w formie dużej skrzyni, która posiada szczelne ściany i otwarte dno, umożliwiające jego zagłębienie do projektowanego poziomu.

Wykonanie fundamentów pośrednich wiąże się ze znacznym zwiększeniem kosztów budowy, dlatego też przed zakupem działki zaleca się uzyskanie opinii geotechnicznej, która wykaże, czy interesujący nas teren będzie miał jakieś specjalne wymagania w kontekście przyszłej budowy. Tego typu rozwiązania w budownictwie jednorodzinnym stosuje się jednak bardzo rzadko, częściej przy większych budowlach i obiektach infrastruktury drogowej takich jak np.: przyczółki mostów, filary wiaduktów i estakad. 

Co oferujemy

Specjalizujemy się w projektowaniu i kompleksowej budowie domów. Swoją ofertę kierujemy do osób, które cenią jakość i rzetelność wykonawstwa, a także bezpieczeństwo zarówno w  trakcie budowy, jak i po zamieszkaniu w nowym domu.

Dowiedz się więcej

Etapy współpracy

Budowa domu jeszcze nigdy nie była tak prosta!

Krok 1

Wybierz gotowy projekt lub stwórz indywidualny

Krok 2

Ustalmy zakres i warunki współpracy

Krok 3

Zorganizujemy za Ciebie formalności - w tym pozwolenie na budowę

Krok 4

Przygotujemy dla Ciebie harmonogram prac

Krok 5

Czas na podpisanie umowy

Krok 6

Zorganizujemy plac budowy

Krok 7

Budujemy Twój dom kompleksowo

Krok 8

Podglądaj Swoją budowę 24/7

Krok 9

Odbieraj poszczególne etapy budowy

Krok 10

Przekazujemy gotowy budynek do użytkowania

Dowiedz się więcej

Dlaczego warto z nami budować?

Budując domy skupiamy się na bezpieczeństwie, spokoju i wygodzie naszych Klientów. Dzięki zaangażowaniu i doświadczeniu naszych pracowników nawet najbardziej wymagający Klienci mają pewność, że zaufali właściwym ludziom.

Dowiedz się więcej

Podgląd budowy online

Oferujemy unikalną na rynku usługę, umożliwiającą śledzenie postępu prac na budowie za pośrednictwem Internetu.

Dowiedz się więcej

Wycena budowy Twojego nowego domu

Zapytaj o niezobowiązującą wycenę Twojego domu! 

Zapytaj

You currently have JavaScript disabled. This site requires JavaScript to be enabled. Some functions of the site may not be usable or the site may not look correct until you enable JavaScript. You can enable JavaScript by following this tutorial. Once JavaScript is enabled, this message will be removed.