Poradnik budowlany
Masz pytania? Zadzwoń
798 019 019
Wyślij wiadomość

Dachówki ceramiczne w pigułce

 

Dachówki ceramiczne produkowane są z homogenicznej masy czyli z gliny, mączki ceglanej, kwarcu oraz innych chemicznych dodatków nadającym ceramice zróżnicowane kolory. Mogą być produkowane metodą ciągnienia lub wytłaczania, a następnie wypalane w bardzo wysokiej temperaturze, która wynosi ok.1200°C. Dalej dachówki ceramiczne  poddawane są procesom związanym z glazurowaniem lub angabowaniem.

Rodzaje dachówek ceramicznych

Można wyróżnićcztery podstawowe rodzaje dachówek ceramicznych :

  • esówki (zwane też holenderkami), których przekrój przypomina literę S
  • zakładkowe – z podwójnym lub pojedynczym zamkiem (zamki u góry lub z boku)
  • karpiówki – układane jedna na drugą na łuskę lub tzw. koronkę,
  • mnich-mniszki (zwana również tradycyjną) o korytkowym długim kształcie, gdzie mniszki tworzą na dachu rynny a mnichy używane są do ich nakrywania i tworzą tzw. garby

Odpowiedni dobór typu dachówki ceramicznej jest uzależniony m.in. od rodzaj dachu i tak np. dachówki zakładkowe najlepiej pasują do dachów ze średnim nachyleniem, a najpopularniejsze z pośród nich to dachówki portugalska, rzymska i romańska. 

 

Zalety i wady dachówki ceramicznej

Jak każdy rodzaj materiału budowlanego dachówka ceramiczna ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Niewątpliwie jednak odznacza się ona licznymi zaletami, do których należą:

DŁUGOWIECZNOŚĆ –dachówki ceramiczne są najtrwalszym pokryciem dachowym jaki możemy zastosować na dach. Producenci zapewniają, że ich dachówki mogą przetrwać od 120 nawet do 150 lat, dzięki czemu udzielają na te wyroby bardzo atrakcyjnych okresów gwarancji. Do niedawna na rynku można było zakupić dachówki z 30- letnią gwarancją, ale obecnie spotyka się gwarancje nawet na okres 50 lat. Zadaszenia kryte dachówką ceramiczną są bardziej od innych pokryć odporne na działanie czynników i zjawisk atmosferycznych takich jak wichury czy ulewy.

EKOLOGICZNOŚĆ –ceramiczne dachówki wyrabiane są z wypalonej gliny, stanowią więc bardzo ekologiczny materiał dachowy. Dla klientów którzy cenią sobie rozwiązania budowlane zgodne z naturą są zdrowym, naturalnym materiałem idealnym do zastosowania w ekologicznym budownictwie.

DOBRA AKUSTYKA – ceramiczne pokrycie dachowe posiada bardzo dobre parametry akustyczne. Dachówka ceramiczna znakomicie tłumi odgłosy padającego deszczu, co jest niewątpliwie dużą zaletą zwłaszcza dla posiadaczy poddaszy użytkowych.

ZNAKOMITA SZCZELNOŚĆ – układ dachówek oraz ich budowa sprawiają, że wody opadowe spływają po nich bez problemu i bez zagrożenia przedostania się wody czy podwiania śniegu pod pokrycie. Nie bez znaczenia jest tu oczywiście jakość wykonania dachu.

WENTYLACJA – dachy wykonane z dachówek ceramicznych łatwo dają się wentylować, charakteryzują się też wysoką odpornością na ciepło, dzięki czemu inwestorzy nie mają problemów z wilgotnością. W branży budowlanej zwykło się mówić, że „dachówka oddycha”, a dzieje się tak za sprawą dobrych właściwości przepuszczania pary wodnej jakie posiada ceramiczne pokrycie.

CIĘŻAR – dla jednych ciężar dachówek ceramicznych jest wadą dla innych stanowi on zaletę, zwłaszcza w regionach, gdzie wieją silne wiatry. Jedno jest pewne - dachówka ceramiczna wymaga solidnej konstrukcji więźby, gdyż jej ciężar w zależności od modelu wynosi od  40-75kg/m2.

WALORY ESTETYCZNE – producenci dachówek ceramicznych oferują szeroki wachlarz kształtów, kolorów i rozmiarów dachówek. Dachówki ceramiczne uważane są za najpiękniejsze i jednocześnie za bardzo prestiżowe pokrycie. Niewątpliwie wysokie walory estetyczne tego produktu decydują o tym, że obok dachówek cementowych te ceramiczne są najpopularniejszym materiałem stosowanym na dachach w Polsce.

Wybór pomiędzy dachówkami ceramicznymi i betonowymi nie jest łatwy, materiały te często na dachach są łudząco podobne. Aby ułatwić podejmowanie decyzji w kolejnym wydaniu omówimy betonowe dachówki oraz ich podobieństwa i różnice w stosunku do dachówek ceramicznych.

Co oferujemy

Specjalizujemy się w projektowaniu i kompleksowej budowie domów. Swoją ofertę kierujemy do osób, które cenią jakość i rzetelność wykonawstwa, a także bezpieczeństwo zarówno w  trakcie budowy, jak i po zamieszkaniu w nowym domu.

Dowiedz się więcej

Etapy współpracy

Budowa domu jeszcze nigdy nie była tak prosta!

Krok 1

Wybierz gotowy projekt lub stwórz indywidualny

Krok 2

Ustalmy zakres i warunki współpracy

Krok 3

Zorganizujemy za Ciebie formalności - w tym pozwolenie na budowę

Krok 4

Przygotujemy dla Ciebie harmonogram prac

Krok 5

Czas na podpisanie umowy

Krok 6

Zorganizujemy plac budowy

Krok 7

Budujemy Twój dom kompleksowo

Krok 8

Podglądaj Swoją budowę 24/7

Krok 9

Odbieraj poszczególne etapy budowy

Krok 10

Przekazujemy gotowy budynek do użytkowania

Dowiedz się więcej

Dlaczego warto z nami budować?

Budując domy skupiamy się na bezpieczeństwie, spokoju i wygodzie naszych Klientów. Dzięki zaangażowaniu i doświadczeniu naszych pracowników nawet najbardziej wymagający Klienci mają pewność, że zaufali właściwym ludziom.

Dowiedz się więcej

Podgląd budowy online

Oferujemy unikalną na rynku usługę, umożliwiającą śledzenie postępu prac na budowie za pośrednictwem Internetu.

Dowiedz się więcej

Wycena budowy Twojego nowego domu

Zapytaj o niezobowiązującą wycenę Twojego domu! 

Zapytaj

You currently have JavaScript disabled. This site requires JavaScript to be enabled. Some functions of the site may not be usable or the site may not look correct until you enable JavaScript. You can enable JavaScript by following this tutorial. Once JavaScript is enabled, this message will be removed.