X
W serwisie RISERDOMY.pl wykorzystywane są pliki cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika przy korzystaniu z zasobów serwisu. Jeżeli nie wyrażasz zgody to zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dalsze korzystanie ze strony lub kliknięcie w przycisk X oznacza akceptację warunków polityki prywatności (przeczytaj jej szczegóły).
Test
Jak budować energooszczędnie

Budując domy w standardzie niskoenergetycznym należy zwrócić szczególną uwagę na kilka znaczących elementów:

ZWARTA BRYŁA BUDYNKU
Najwięcej strat ciepła powstaje w narożnikach i załamaniach ścian oraz połaci dachu, dlatego też warto zrezygnować z wszelkiego rodzaju wykuszy i lukarn, aby bryła i obrys budynku były jak najprostsze. Najlepszym rozwiązaniem są budynki projektowane na planie koła, kwadratu lub prostokąta. Niewskazane są natomiast formy bardziej złożone, np. na planie krzyża, litery T lub H.

MAŁA POWIERZCHNIA ŚCIAN, ALE DUŻA KUBATURA BUDYNKU
Ściany zewnętrzne budynku są elementem, przez który ucieka ok. 20-30 % ciepła. Należy więc zadbać, aby ich powierzchnia była niewielka w stosunku do kubatury budynku (najlepiej w granicach wartości 0,75 - 1). Można to osiągnąć budując dom piętrowy o zwartej bryle.

PROSTY DACH
Najlepszym rodzajem dachu dla energooszczędności jest dach jednospadowy, skierowany na północ, pozwala on bowiem na ogrzewanie większej powierzchni domu naturalnym światłem słonecznym od południa. Najczęściej jednak, ze względu na większe walory estetyczne, stosuje się dachy dwuspadowe, w których jeden spad skierowany jest na północ, a drugi na południe.

ODPOWIEDNIE USYTUOWANIE BUDYNKU W STOSUNKU DO STRON ŚWIATA
W domach energooszczędnych wykorzystuje się energię słoneczną do naturalnego podgrzewania pomieszczeń poprzez odpowiednie usytuowanie ich względem stron świata i prawidłowy dobór wielkości okien.

 

Kierunkami najbardziej słonecznymi są południe i zachód więc od tych stron powinny się znajdować pomieszczenia, w których niezbędna jest względnie wysoka temperatura, np. salon, pokój dzienny, sypialnia czy łazienka. W pomieszczeniach tych warto również zamontować większe okna, aby ułatwić pozyskiwanie ciepła od nasłonecznienia.

Najzimniejszym kierunkiem jest północ więc od tej strony umieszcza się na ogół pomieszczenia, które praktycznie nie wymagają ogrzewania, np. pomieszczenie gospodarcze, garaż, wejście do budynku i wiatrołap. Jest to tzw. strefa buforowania, od której stopniowo przechodzi się do pozostałych stref temperaturowych domu.

 

 

 

SZCZELNA IZOLACJA TERMICZNA
Izolację termiczną wykonuje się między innymi przy fundamentach, ścianach zewnętrznych, dachach oraz stolarce okiennej i drzwiowej. Szczególną uwagę przy ocieplaniu tych elementów należy zwrócić na miejsce, w których mogą tworzyć się tzw. mostki termiczne. Mostki te powstają głównie w wyniku wadliwego wykonania ocieplenia, na skutek przerwania ciągłości izolacji cieplnej. Powodują więc większe straty energii, zawilgocenie wnętrz i tworzenie się pleśni. Ich powstawaniu zapobiega jedynie dokładne wykonanie izolacji oraz odpowiednie materiały budowlane (wysokiej jakości folie, membrany, wełna mineralna, styropian, itp.).

OKNA I DRZWI O NISKIM WSPÓŁCZYNNIKU PRZENIKANIA CIEPŁA
Stolarka zewnętrzna w domu energooszczędnym powinna odznaczać się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, ponieważ rozsądny dobór okien i drzwi zapewni dodatni bilans cieplny.

W przypadku drzwi wejściowych na pewno nie należy wybierać drzwi metalowych, w których zewnętrzna część nie jest oddzielona izolatorem od części wewnętrznej. Również wybór ościeżnic metalowych może grozić tworzeniem się mostków termicznych.

W przypadku okien należy mieć na uwadze nie tylko szyby, ale również ramy oraz miejsca ich łączenia z murem. Niezwykle ważna jest również powierzchnia przeszkleń i tu zasada jest prosta: duże okna w nasłonecznionej części domu (południe), małe okna lub ich brak w zimnej części domu (północ).

TECHNOLOGIE SPECJALNIE DOBRANE DO POTRZEB BUDYNKU
Aby obniżyć zużycie energii w domach niskoenergetycznych stosuje się różne rozwiązania grzewcze, czerpiące energię termalną ze źródeł odnawialnych, np. kolektory słoneczne, pompy ciepła, rekuperatory czy gruntowe wymienniki ciepła.
Technologie te zostały opisane w osobnym dziale: Instalacje energooszczędne.