Poradnik budowlany
Masz pytania? Zadzwoń
798 019 019
Wyślij wiadomość

Jak przygotować działkę do budowy?


Niewielu Inwestorów zdaje sobie sprawę, jak znacząco walory ich działki wpływają na prowadzenie budowy i jej koszty. Oto 7 ważnych aspektów,  które warto mieć na uwadze  przygotowując teren do budowy domu.

 

1. Istniejąca Roślinność

Często działka wydaje się nam atrakcyjna ze względu na swoje walory krajobrazowe. Niestety istniejąca roślinność, zwłaszcza na stosunkowo niedużych działkach, utrudnia bądź czasem całkowicie uniemożliwia realizację budowy. Kolizję stanowią nie tylko rośliny wchodzące bezpośrednio w obrys budynku, ale także przeszkody znajdujące się w pobliżu wjazdu na działkę, bądź utrudniające składowanie niezbędnych materiałów czy chociażby ziemi z wykopu. Istotnym problemem są również korzenie dużych drzew, których zasięg nie jest możliwy do oceny przed rozpoczęciem prac ziemnych – należy się więc liczyć z możliwością ich uszkodzenia.



2. Ukształtowanie terenu

Jeżeli na działce istnieje zauważalny spadek terenu, to prawdopodobnie wiązać się to będzie z potrzebą wykonania podbudowy i dostarczenia dodatkowego gruntu do obsypania wzniesionych fundamentów. Poziom posadowienia budynku musi nawiązywać do najwyższego punktu na działce i do poziomu przylegającej drogi, tak aby nie dopuścić do zalewania nowopowstałego budynku wodami opadowymi. Im większy spadek tym podbudowa musi być wyższa i co za tym idzie kosztowniejsza. Warto tutaj zauważyć, że teren może być ukształtowany w ten sposób, że znaczny spadek nie jest widoczny gołym okiem. Rzeczywista różnica wysokości będzie dopiero widoczna na pomiarach geodety, najczęściej dopiero po wykonaniu mapy do celów projektowych.

3. Pozostałości po dawnym zagospodarowaniu

Jeżeli kupujemy działkę, która już wcześniej była wykorzystywana np. przez zakład przemysłowy, bądź przeprowadzono w jej obrębie wyburzenia starych zabudowań, to w trakcie robót ziemnych można natknąć się na pozostałości starych fundamentów bądź elementów infrastruktury, np. niezasypana studnia, stary bunkier itp. Znaleziska takie będą musiały zostać usunięte, co wiąże się z dodatkowymi koszami. W skrajnych sytuacjach, koszt uzdatniania podłoża pod budowę może okazać się bardzo duży i nieracjonalny z perspektywy budowy domu jednorodzinnego. 

4. Otaczający krajobraz

Malownicze otoczenie jest argumentem przemawiającym za wyborem danej lokalizacji jako miejsca budowy domu. Warto jednak zwrócić uwagę na niedogodności jakie towarzyszą np. bliskości akwenów i cieków wodnych takich jak strumyki, stawy itp. Poza koniecznością znaczącego doinwestowania budowy już na etapie robót ziemnych, należy pamiętać o późniejszej eksploatacji i związanym z bliskością wody niebezpieczeństwem okresowych podtopień. 

5. Wymiary działki

Szczególnie w przypadku zabudowy miejskiej, działki przeznaczone pod budownictwo jednorodzinne są niewielkich wymiarów – najczęściej nie przekraczają 1000 m2. Poza bryłą samego budynku, na działce powinno się znaleźć również miejsce do składowania ziemi z wykopu oraz oczekujących na wbudowanie materiałów. W przypadku, gdy tego miejsca jest niewiele, warto zorientować się czy istnieje opcja wykorzystania działek sąsiednich. Jeżeli takich możliwości nie ma, ziemia z wykopu będzie musiała być wywieziona, co stanowi dodatkowy koszt.

6. Dostęp do wody i prądu

Do uzyskania pozwolenia na budowę musimy pozyskać warunki przyłącza mediów. Mając już wydane warunki, warto od razu zabrać się za organizację wykonania przyłączy wody oraz prądu do działki. Etapem tym można zajmować się równocześnie z projektowaniem. Im szybciej rozpoczniemy te starania tym lepiej, gdyż często są to procedury czasochłonne, zaś dostęp do wody i prądu jest niezbędny do realizacji robót budowlanych.

7. Droga dojazdowa

Bardzo ważną kwestią jest dojazd do budowy. Pamiętajmy, że w trakcie robót budowlanych niezbędne jest wykorzystanie ciężkiego sprzętu, np. koparki, dźwigu oraz, że wszystkie dostawy realizowane są z wykorzystaniem samochodów ciężarowych. Poruszając się na co dzień samochodem osobowym, można nie zauważyć pewnych trudności związanych z dojazdem, które mogą wystąpić w trakcie budowy. Zdarza się, że do działki prowadzi droga gruntowa  - w sytuacji tej prawdopodobnie konieczne okaże się jej utwardzenie. Zwrócić należy również uwagę na ograniczenia tonażowe występujące na drodze dojazdowej do działki – często konieczne jest pozyskanie w miejskim zarządzie dróg pozwolenia na wjazd pod taki zakaz. Podobnie w sytuacji, gdy droga dojazdowa jest wąska, konieczne może okazać się pozyskanie w zarządzie dróg zgody na czasowe zajęcie pasa ruchu. 


Przykład drogi gruntowej.


                         Przykład drogi utwardzonej.

Podsumowując, dzięki rozważeniu powyższych uwarunkowań związanych z lokalizacją działki, możemy łatwo przewidzieć zagrożenia i trudności zwiazane z wznoszeniem budynku, a nawet wyeliminować je już w trakcie projektowania. Pozwoli to zaoszczędzić nie tylko niepotrzebne koszty, ale i cenny czas.

Co oferujemy

Specjalizujemy się w projektowaniu i kompleksowej budowie domów. Swoją ofertę kierujemy do osób, które cenią jakość i rzetelność wykonawstwa, a także bezpieczeństwo zarówno w  trakcie budowy, jak i po zamieszkaniu w nowym domu.

Dowiedz się więcej

Etapy współpracy

Budowa domu jeszcze nigdy nie była tak prosta!

Krok 1

Wybierz gotowy projekt lub stwórz indywidualny

Krok 2

Ustalmy zakres i warunki współpracy

Krok 3

Zorganizujemy za Ciebie formalności - w tym pozwolenie na budowę

Krok 4

Przygotujemy dla Ciebie harmonogram prac

Krok 5

Czas na podpisanie umowy

Krok 6

Zorganizujemy plac budowy

Krok 7

Budujemy Twój dom kompleksowo

Krok 8

Podglądaj Swoją budowę 24/7

Krok 9

Odbieraj poszczególne etapy budowy

Krok 10

Przekazujemy gotowy budynek do użytkowania

Dowiedz się więcej

Dlaczego warto z nami budować?

Budując domy skupiamy się na bezpieczeństwie, spokoju i wygodzie naszych Klientów. Dzięki zaangażowaniu i doświadczeniu naszych pracowników nawet najbardziej wymagający Klienci mają pewność, że zaufali właściwym ludziom.

Dowiedz się więcej

Podgląd budowy online

Oferujemy unikalną na rynku usługę, umożliwiającą śledzenie postępu prac na budowie za pośrednictwem Internetu.

Dowiedz się więcej

Wycena budowy Twojego nowego domu

Zapytaj o niezobowiązującą wycenę Twojego domu! 

Zapytaj

You currently have JavaScript disabled. This site requires JavaScript to be enabled. Some functions of the site may not be usable or the site may not look correct until you enable JavaScript. You can enable JavaScript by following this tutorial. Once JavaScript is enabled, this message will be removed.