Poradnik budowlany
Masz pytania? Zadzwoń
798 019 019
Wyślij wiadomość

Konstrukcje dachów skośnych i ich rodzaje

 

Dach, jako tzw. piąta elewacja, jest elementem domu, który obok funkcji czysto praktycznej, zabezpieczającej dom przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi,  w bardzo istotny sposób wpływa na wygląd budynku. Do najczęściej spotykanych typów należą dach dwuspadowy, wielospadowy i coraz modniejszy ostatnio - dach płaski. Na początek skupimy się na omówieniu dachów skośnych.

Konstrukcję dachu skośnego stanowi na ogół układ belek i słupów drewnianych, wzmocniony w razie potrzeby elementami stalowymi w postaci dwuteowników.  Ostateczny wygląd konstrukcji (rozstaw, wymiary przekrojów) zależy od obliczeń statycznych, będących wynikiem lokalnych warunków atmosferycznych takich jak siła wiatru czy ilość opadów śnieżnych, jednak determinowany jest znacząco przez bryłę budynku, tj. rozstaw ścian, kształt dachu oraz preferencje co do rodzaju pokrycia lub sposobu  zagospodarowania poddasza.

Na budowach spotkać można kilka najczęściej powtarzających się rodzajów konstrukcji. Są to następujące formy:

1)      Konstrukcja krokwiowa - to najprostszy rodzaj konstrukcji, która stosowana może być tylko przy niewielkich rozpiętościach (niewielkich rozstawach ścian zewnętrznych) oraz stosunkowo dużym kącie nachylenia. Stanowi ją układ krokwi połączonych w kalenicy i opartych na poprzecznych belkach, które często są jednocześnie lekkim stropem przykrywanej kondygnacji. Z uwagi na ograniczenia w możliwości stosowania, nie obserwuje się jej zbyt często na domach jednorodzinnych – zarezerwowana jest raczej dla niewielkich domków letniskowych.

2)      Konstrukcja jętkowa – jest to udoskonalona konstrukcja krokwiowa, gdzie siłom rozpierającym przeciwstawiają się jętki, czyli elementy łączące przeciwległe krokwie. Dodatkowo, połączone w kalenicy krokwie opierają się belkach, spoczywających wzdłuż ścian nośnych, tzw. murłatach. Ten rodzaj konstrukcji pozwala na przykrycie większych rozpiętości i wykonywanie dachów o mniejszym kącie nachylenia niż konstrukcja krokwiowa.

Kontrukcja krokwiowo-jętkowa
Przykład konstrukcji krokwiowo-jętkowej.

3)      Konstrukcja płatwiowo-kleszczowa – to najpowszechniejszy rodzaj konstrukcji, który w porównaniu do wyżej wymienionych ustrojów, pozwala na wykonanie dachu o stosunkowo dużej powierzchni i skomplikowanym kształcie. Konstrukcję stanowią dwa rodzaje wiązarów: pełne i pośrednie. Wiązary pełne składają się z pary krokwi, połączonych w kalenicy i opartych najczęściej na murłacie i płatwiach pośrednich, które stężone są parą kleszczy i podparte parą słupów. Dodatkowo stosuje się również usztywnienie w kierunku poprzecznym w postaci mieczy. Wiązary pośrednie natomiast pozbawione są słupów i kleszczy. Przy projektowaniu więźby płatwiowo-kleszczowej należy mieć jednak na uwadze potrzebę stosowania słupów, które muszą zostać uwzględnione przy projektowaniu układu pomieszczeń na poddaszu.

Konstrukcja płatwiowo-kleszczowa
Przykład konstrukcji płatwiowo - kleszczowej.

 

4)      Prefabrykowane wiązary dachowe – ten rodzaj więźby dachowej zyskuje coraz większą popularność i częściowo wypiera konstrukcje tradycyjne. Wiązary dachowe wytwarzane są w zakładzie produkcyjnym, dostarczane i montowane za pomocą dźwigu na budowie. Ten rodzaj konstrukcji ma szereg zalet, tj. m.in. precyzję i wysoką jakość wykonania, szybkość montażu oraz zwiększoną sztywność, co umożliwia np. zrezygnowanie z podpierających słupów, które w więźbie tradycyjnej byłyby wymagane. Pozwala to lepiej wykorzystać przestrzeń poddasza. Pasy dolne wiązarów tworzą jednocześnie konstrukcję lekką stropu, eliminując tym samym np. dodatkowe roboty żelbetowe przy wykonywaniu stropu monolitycznego. Decydując się na wiązary prefabrykowane, należy jednak brać pod uwagę zwiększony koszt samej konstrukcji, jak i również potrzebę wykorzystania ciężkiego sprzętu, co nie w każdych warunkach jest możliwe. 

Wiązary prefabrykowane

Wiązary prefabrykowane
Wiązary prefabrykowane.

Mimo, że konstrukcja dachu jest uzależniona przede wszystkim od wielkości, skomplikowania domu oraz od lokalnych warunków klimatycznych, o jej ostatecznych walorach użytkowych i wizualnych decyduje także dobór odpowiednio trwałego  i wytrzymałego pokrycia dachu,  które pozwoli na długo cieszyć się  ciepłym i suchym wnętrzem domowym. 

Co oferujemy

Specjalizujemy się w projektowaniu i kompleksowej budowie domów. Swoją ofertę kierujemy do osób, które cenią jakość i rzetelność wykonawstwa, a także bezpieczeństwo zarówno w  trakcie budowy, jak i po zamieszkaniu w nowym domu.

Dowiedz się więcej

Etapy współpracy

Budowa domu jeszcze nigdy nie była tak prosta!

Krok 1

Wybierz gotowy projekt lub stwórz indywidualny

Krok 2

Ustalmy zakres i warunki współpracy

Krok 3

Zorganizujemy za Ciebie formalności - w tym pozwolenie na budowę

Krok 4

Przygotujemy dla Ciebie harmonogram prac

Krok 5

Czas na podpisanie umowy

Krok 6

Zorganizujemy plac budowy

Krok 7

Budujemy Twój dom kompleksowo

Krok 8

Podglądaj Swoją budowę 24/7

Krok 9

Odbieraj poszczególne etapy budowy

Krok 10

Przekazujemy gotowy budynek do użytkowania

Dowiedz się więcej

Dlaczego warto z nami budować?

Budując domy skupiamy się na bezpieczeństwie, spokoju i wygodzie naszych Klientów. Dzięki zaangażowaniu i doświadczeniu naszych pracowników nawet najbardziej wymagający Klienci mają pewność, że zaufali właściwym ludziom.

Dowiedz się więcej

Podgląd budowy online

Oferujemy unikalną na rynku usługę, umożliwiającą śledzenie postępu prac na budowie za pośrednictwem Internetu.

Dowiedz się więcej

Wycena budowy Twojego nowego domu

Zapytaj o niezobowiązującą wycenę Twojego domu! 

Zapytaj

You currently have JavaScript disabled. This site requires JavaScript to be enabled. Some functions of the site may not be usable or the site may not look correct until you enable JavaScript. You can enable JavaScript by following this tutorial. Once JavaScript is enabled, this message will be removed.