Poradnik budowlany
Masz pytania? Zadzwoń
798 019 019
Wyślij wiadomość

Prawidłowe izolacje fundamentów cz.1


W kontekście budownictwa ogólnego izolacje podzielić można na trzy podstawowe grupy: hydroizolacje, termoizolacje oraz izolacje akustyczne.

Temat zastosowania odpowiedniej izolacji pojawia się już na początku budowy, przy wykonywaniu fundamentów. Są one elementem mającym bezpośrednią styczność z gruntem, a co z tym związane, narażone są na oddziaływanie wód gruntowych, opadowych, czy efektów przemarzania gruntu.


Hydroizolacje fundamentów i ścian piwnic

W celu zabezpieczenia fundamentów i ścian piwnic przed wymienionymi powyżej zagrożeniami, stosuje się hydroizolacje poziome i pionowe, które dobiera się w zależności od tego, jak bardzo intensywne są niekorzystne oddziaływania. Izolacje te powinny być ze sobą szczelnie połączone.


Izolacje pionowe

Izolacją pionową pokrywa się zewnętrzne i wewnętrzne powierzchnie ścian i ław fundamentowych, gdzie konstrukcja bezpośrednio styka się z gruntem. Izolacje muszą być odporne na ewentualne ciśnienie hydrostatyczne wywierane przez wodę gruntową. Najczęściej stosuje się w tym celu podwójną warstwę masy bitumicznej bądź polimerowej.

Izolacja ścian i piwnic
Termiczna izolacja pionowa z użyciem styropianu                            Izolacja przeciwwilgociowa ścian piwnic


Izolacje poziome

Izolacje poziome układa się pod ławami fundamentowymi - na podłożu z chudego betonu, pomiędzy ławami i ścianami fundamentowymi bądź ścianami piwnic (chyba że te dwa elementy są żelbetowe i stanowią monolit) oraz na ścianach fundamentowych (bądź ścianach piwnic) - na styku ze  ścianami parteru. Izolacje te przede wszystkim pozwalają zapobiec podciąganiu wilgoci w ścianach.

Najczęściej stosowanym materiałem izolującym fundamenty w kierunku poziomym jest papa na lepiku bądź termozgrzewalna. Stosować można również grubą folię PCV. W przypadku folii bądź papy niepiaskowanej, izolacja tworzy również dodatkowo warstwę poślizgową, która pozwala uniknąć nadmiernej koncentracji naprężeń na styku dwóch pracujących materiałów konstrukcyjnych.

Izolacja pozioma 

Ze względu na intensywność oddziaływań hydroizolacje dzieli się również na:

izolacje typu lekkiego – stosuje się je przy korzystnych warunkach gruntowych, czyli w sytuacji, gdy mamy do czynienia z gruntem piaszczystym, dobrze przepuszczalnym, z niskim poziomem wód gruntowych. W tym przypadku wystarczającym zabezpieczeniem jest jedna warstwa papy bądź podwójna warstwa powłoki bitumicznej.

Izolacje typu średniego -  stosowana w przypadku posadowienia w otoczeniu gruntów nieprzepuszczalnych, co skutkuje okresowym zaleganiem wody opadowej. Jako izolację typu średniego stosuje się papę bądź zaprawę wodoszczelną. Warto w tym wypadku zastosować również drenaż.

Izolacje typu ciężkiego konieczne są w przypadku występowania w gruncie wody naporowej. Oprócz właściwości hydroizolacyjnych, zastosowany materiał musi być również odporny na uszkodzenia mechaniczne. Właściwym zabezpieczeniem jest tutaj papa termozgrzewalna.

2)    Termoizolacje fundamentów i ścian fundamentowych

Aby zminimalizować straty ciepła w budynku konieczne jest zaizolowanie występujących w nim newralgicznych miejsc, przez które następuje jego transfer na zewnątrz. Takim miejscem są bez wątpienia ściany fundamentowe, płyty fundamentowe i posadzki na gruncie, które nagromadzone w budynku ciepło przekazują do gruntu.

Ocieplenie i folia kubełkowa                    Izolacja ścian fundamentowych z użyciem folii kubełkowej                            

Materiał termoizolacyjny zastosowany pod poziomem terenu powinien charakteryzować się odpowiednią szczelnością, która ogranicza jego nasiąkliwość oraz wytrzymałością mechaniczną, aby przeciwstawić się naporowi gruntu i znajdującej się w nim wody. Wśród materiałów termoizolacyjnych właściwości takie wykazuje polistyren ekstrudowany XPS i stąd stanowi on odpowiedni materiał zabezpieczający podziemne elementy budynku przed nadmiernym wychładzaniem. Jako alternatywę do płyt XPS zastosować można również płyty poliuretanowe PIR.

Materiał termoizolacyjny powinien zostać zabezpieczony z uwagi na możliwe uszkodzenia mechaniczne, co gwarantuje zastosowanie folii kubełkowej. Wykonana jest ona z wysoce trwałego materiału odpornego na działanie wody, czy późniejszą ekspansję korzeni roślin. Dodatkowo wytłoczenia tworzą pomiędzy folią a materiałem termoizolacyjnym pustkę powietrzną, która umożliwia prawidłowe wentylowanie ściany.

Co oferujemy

Specjalizujemy się w projektowaniu i kompleksowej budowie domów. Swoją ofertę kierujemy do osób, które cenią jakość i rzetelność wykonawstwa, a także bezpieczeństwo zarówno w  trakcie budowy, jak i po zamieszkaniu w nowym domu.

Dowiedz się więcej

Etapy współpracy

Budowa domu jeszcze nigdy nie była tak prosta!

Krok 1

Wybierz gotowy projekt lub stwórz indywidualny

Krok 2

Ustalmy zakres i warunki współpracy

Krok 3

Zorganizujemy za Ciebie formalności - w tym pozwolenie na budowę

Krok 4

Przygotujemy dla Ciebie harmonogram prac

Krok 5

Czas na podpisanie umowy

Krok 6

Zorganizujemy plac budowy

Krok 7

Budujemy Twój dom kompleksowo

Krok 8

Podglądaj Swoją budowę 24/7

Krok 9

Odbieraj poszczególne etapy budowy

Krok 10

Przekazujemy gotowy budynek do użytkowania

Dowiedz się więcej

Dlaczego warto z nami budować?

Budując domy skupiamy się na bezpieczeństwie, spokoju i wygodzie naszych Klientów. Dzięki zaangażowaniu i doświadczeniu naszych pracowników nawet najbardziej wymagający Klienci mają pewność, że zaufali właściwym ludziom.

Dowiedz się więcej

Podgląd budowy online

Oferujemy unikalną na rynku usługę, umożliwiającą śledzenie postępu prac na budowie za pośrednictwem Internetu.

Dowiedz się więcej

Wycena budowy Twojego nowego domu

Zapytaj o niezobowiązującą wycenę Twojego domu! 

Zapytaj

You currently have JavaScript disabled. This site requires JavaScript to be enabled. Some functions of the site may not be usable or the site may not look correct until you enable JavaScript. You can enable JavaScript by following this tutorial. Once JavaScript is enabled, this message will be removed.